Pondelok, 11. december, 2017 | Meniny má Hilda

V Žiline rozhodlo predĺženie

Hokejisti HC 05 si zo Žiliny priviezli dva body po víťazstve po predĺžení.

Žilina – B. Bystrica 2:3 pp (0:0, 1:2, 1:0 - 0:1)

Prvá desaťminútovka stredoslovenského derby, okrem párminútového výpadku časomiery v úvode, veľa hokejového nepriniesla. Oba tímy čakali na chybu súpera, šancí bolo málo, až sa v 10. min. predviedli Lamper so Zigom a Tomek musel vytiahnuť dobrý zákrok, aby zabránil gólu. V 12. min. narazil Gillies Bajaníka tvrdo na mantinel, putoval pod sprchy a Žilinčania mali päť minút výhodu presilovky. Málo však strieľali, Bacashihua sa nenechal prekvapiť a svoj tím pri zopár nebezpečných strelách podržal.

Druhá tretina priniesla o niečo viac vzruchu a v 25. min. padol po práci Lampera za bránkou a následnej prihrávke Zigovi aj prvý gól. Hostia mohli zvýšiť v presilovke, ale Tomek ich pokusom odolal a pri následnej hre v plnom počte vlci vyrovnali, keď v 31. min. Stupka po sóle od modrej prekonal Bacashihuu. O 46 sekúnd však barani opäť viedli, keď Majdanov technický pokus po ľade skončil v Tomekovej sieti. Domáci sa pokúšali vyrovnať, v ceste im však stál dobrý gólman Banskobystričanov a chýbalo aj presnejšie zakončenie.

Vstup do tretej tretiny mali domáci uľahčený, keď hrali presilovku o dvoch hráčov. Dostali hostí pod tlak a v následnej výhode o jedného muža vyrovnal po peknej akcii na jeden dotyk kapitán Drevenák. Vlci mohli o pár minút na to aj viesť, ale Konečného strelu po sóle Bacashihua dobrým zákrokom zneškodnil. Hra mala v tých minútach spád, mužstvá nešetrili krokmi a energiou a oba tímy sa snažili strhnúť víťazstvo na svoju stranu. V 57. min. mohol rozhodnúť Lipovský, ktorý vybojoval puk a po prieniku cez pol klziska stroskotal až na gólmanovi hostí. Na opačnej strane zdvihol puk pri strele Matoušek a prestrelil v dobrej šanci Tomekovu bránu. Žilinčania mali 94 s pred koncom riadneho hracieho času šancu rozhodnúť v presilovke, ale hoci zavreli hostí do ich pásma, tí odolali a nasledovalo predĺženie.

V predĺžení mali spočiatku aj vďaka pokračujúcej presilovke viac z hry domáci, ale 80 sekúnd pred koncom ich do oslabenia poslal Valášek a barani to využili. Majdan síce v prvej šanci nechal vyniknúť Tomeka, ale v ďalšej situácii sa už nemýlil a 23 sekúnd pred záverom predĺženia rozhodol o výhre Banskej Bystrice.

Góly: 31. Stupka (Bajaník), 42. Drevenák (Kurali, Grman) - 25. T. Zigo (Lamper, Matoušek), 31. Majdan (T. Zigo, Sandgren), 65. Majdan (Handzuš, Sandgren)

Vylúčení: 3:3 na 2 min, navyše: Gillies (B. Bystrica) 5+DKZ za narazenie na mantinel, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jura - Bogdaň, Jobbágy, 665 divákov

Žilina: T. Tomek - D. Brejčák, Bajaník, Š. Novotný, Makovský, Kurali, Grman, Mendrej, Niník - Drevenák, Róbert Huna, Richard Huna - Stupka, Valášek, Konečný - E. Švec, Ježek, A. Lipovský - Schroner, D. Rehák, Rogoň

Banská Bystrica: Bacashihua - I. Ďatelinka, Sandgren, Jankovič, Šmach, Grndling, Rosandič, Petran - Majdan, Galamboš, Gillies - Loskot, Kytnár, O. Mikula - M. Hudec, Handzuš, Lunter - Lamper, T. Zigo, L. Handlovský – Matoušek

Milan Jančuška, tréner Žiliny: "Výborný zápas, dobrý pohyb oboch tímov. Za stavu 2:2 sme mali tri čisté šance na obrat v zápase, ktoré sa musia premieňať, ak chceme vyhrať. Berieme aj bod ako zisk, hoci sme boli blízko k trom bodom."

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: "Videli sme dobrý, bojovný zápas tímov, ktoré šli za víťazstvom. Oba mali viacero šancí už v riadnom hracom čase na to, aby zápas vyhrali. Mali sme viacero šancí na výhru počas prvých dvoch tretín, v závere nás podržal brankár a v presilovke sme rozhodli. Pre nás sú to dôležité body, Žilina bola pre nás ťažkým súperom a jej postavenie v tabuľke neodzrkadľuje jej silu."