Sládkovičova Marína ožila v krásnej podobe

Kniha, ktorá prichádza na predvianočný trh z vydavateľstva Perfekt, je malým umeleckým dielom v knižnej väzbe. Najväčšia básnická múza Andreja Sládkoviča ožila vďaka pôvabným ilustráciám Kataríny Vavrovej v novej podobe.

(Zdroj: ILUSTRÁCIA: KATARÍNA VAVROVÁ)

BANSKÁ BYSTRICA. Láska je večná. Zrejme aj preto dokáže básnická skladba Marína oslovovať ľudí dlhé desaťročia a právom je považovaná za klenot našej literatúry. Jej autor, básnik Andrej Sládkovič spí svoj večný sen na cintoríne v Banskej Bystrici - Radvani už 143 rokov, no spiritualita jeho veršov v nás rezonuje dodnes. Ak sa ku kráse slova pridá hlboké a významovo veľmi mnohoznačné stvárnenie tejto ľúbostnej témy, na svete je kniha, o ktorej sa dá smelo povedať, že je súčasne aj umeleckým dielom v knižnej väzbe.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Poprednú slovenskú ilustrátorku, žiačku Albína Brunovského Katarínu Vavrovú téma Sládkovičovej Maríny mimoriadne oslovila. „Nedokázala som odmietnuť ilustrovať také nádherné dielo , oslavu života, mladosti, lásky k žene, k vlasti a k našej prírode,“ zverila sa v knihe.

vavrova_r1243.jpg

Ilustrátorka knihy Katarína Vavrová

Láska, ktorá prekonala čas

Bola to o to väčšia výzva, že sa zachoval jediný portrét Maríny Pišlovej (Pischlovej) , veľkej múzy Andreja Sládkoviča. Aj na tomto portréte je jej podoba zachytená z profilu. Práve silná imaginácia je však tým, čo robí z Kataríny Vavrovej jednu z najlepších ilustrátoriek na Slovensku. Jej takmer nadpozemská predstavivosť v kombinácii s precíznou výtvarnou prácou je momentom, ktorý vás doslova stiahne o desaťročia späť do čias, keď sa mladý talentovaný študent bezhlavo zamiluje do krásneho dievčaťa z Banskej Štiavnice. Možno práve vďaka tomu, že táto láska ostala nenaplnená, dal svetu zbierku, ktorá prekročila hranice času. A krásne ilustrácie Katky Vavrovej sú akýmsi podčiarknutím nesmrteľnosti lásky a „diamantu, ktorý v hrude nezhnije“.

SkryťVypnúť reklamu

Je to dielo, ktoré môžeme objavovať stále nanovo už od roku 1844. Katarína Vavrová sa vyznáva: „Na knihe sme pracovali pol roka. Čas plynul, ja som čítala básne a nachádzala som v nich nové a nové obrazy. Tak vznikli voľnejšie imaginatívne ilustrácie. Básne obsahujú aj ponurejšie úvahy o odlúčení a od smrti. Marína tu vystupuje v podobách anjelov, víl, časté sú aj výjavy nadpozemského sveta. To všetko vytváralo priestor pre moju fantáziu. Snažila som sa vytvoriť maľby, ktoré mi vychádzajú zo srdca a z duše.“marina-1._1_r5068.jpg

Vyznanie Maríny Kráľovičovej

Herečka Mária Kráľovičová privítala vydania tejto knihy, ktorá nesie podtitul Marína – Spevy, s radosťou a pokorou. Postavu Maríny považuje za svoj osud: „Kdesi na prvopočiatku ma nazval Marínou prvý živý básnik, ktorého som spoznala v Martine, Štefan Krčméry. Netušil, že mojou prvou hviezdnou rolou v Národnom divadle bude práve Sládkovičova Marína. Dodnes som ostala jedinou slovenskou divadelnou Marínou. To krásne dobrodružstvo pod taktovkou režisérskeho mága Josefa Budského sa vtedy prevtelilo, vďaka obrovskej spoločenskej zanietenosti a vášne , do šokujúco úspešnej inscenácie.“

SkryťVypnúť reklamu

Vzťah, ktorý sa nedočkal naplnenia

Aký teda bol príbeh dvoch mladých ľudí, vďaka ktorým sa dodnes zamýšľame nad čistotou lásky? V čase, kedy mladý študent Andrej Braxatoris prichádza do Banskej Štiavnice, bolo toto banícke historické mesto zároveň mekkou vzdelanosti. Marína Pišlová sa narodila do rodiny významného garbiarskeho majstra, ktorý zasadal v mestskej rade. Vo svojom dome prenajímali miestnosť aj študentom evanjelického lýcea a práve tu skrsla prvá iskierka vzťahu medzi Marínou a Andrejom. Marína študovala v Banskej Bystrici na dievčenskej škole a hoci sa od nej v prvom rade očakávalo dobré vedenie domácnosti, bola to vzdelaná a pôvabná mladá dáma. Viedla si dokonca vlastnú encyklopédiu, ktorú sama ilustrovala.

dom-mariny_r7573.jpg

Rodný dom Maríny v Banskej Štiavnici

FOTO SME - JÁN KROŠLÁK

Sládkovič si privyrábal počas štúdií ako učiteľ v Pišlovskej rodine. Ani to mu však nepomohlo preklenúť zložitú finančnú situáciu a dočasne Štiavnicu opúšťa, aby pracoval ako pomocný učiteľ.

Na jeseň roku 1840 odchádza študovať na evanjelické lýceum do Bratislavy. Z pokolenia na pokolenie sa tradovalo, že navzájom si v tom čase darovali s Marínou zlaté prstienky ako sľub lásky. Po nenaplnení svojich sľubov si vraj prstienky vrátili.

Po pôsobení v Nemecku sa chcel vrátiť Sládkovič do Štiavnice po svoju Marínu a požiadať ju o ruku. Po smrti otca sa však rodina Pišlových ocitla vo finančnej tiesni a matka tlačila na Marínu, aby sa vydala za dobre situovaného štiavnického pernikára a voskára Juraja Gerzsoa. Sládkovič v pohnutí nad nenaplnenou láskou napísal v tom čase svoje básnické veľdielo. Rukopis údajne opatrovala Marína až do smrti.2.marina_1_r4688.jpg

Smutný osud Maríny

V roku 1845 sa Marína v evanjelickom kostole v Banskej Štiavnici vydala za Juraja Gerzsoa. Pomáhala manželovi v obchode, predávala sviece, perníky a marcipán. Narodilo sa jej päť detí, ale väčšinu z nich prežila. V roku 1885 jej zomiera manžel a prichádzajú ďalšie tragédie. O rok po ňom opúšťa svet na následky črevného kataru aj nevesta, na ktorú sa spoliehala v rokoch staroby. Smrť dvoch vnukov ju zlomí úplne. Stane sa z nej starnúca a smutná osoba, svet opúšťa ako 78 – ročná v roku 1899. Smrť ju podľa všetkého predsa len oslobodí od poslednej veľkej rany. Niekoľko dní po pohrebe prichádza do rodičovského domu syn Karol, aby sa od miest svojho detstva odobral. Krátko na to spácha samovraždu.

V čase, keď Marínu kladú v Banskej Štiavnici do hrobu k jej manželovi Jurajovi, je Sládkovič už viac ako dve desaťročia mŕtvy. Lipka, ktorú rok po jeho smrti zasadili národovci pri hrobe v Radvani, je za ten čas pekným mladým stromom. A z tohto nádherného stromu s úctyhodným vekom sa môžeme tešiť dodnes.sladkovic_r796.jpg

Andrej Sládkovič odpočíva na cintoríne v Radvani

FOTO SME - JÁN KROŠLÁK

Ani život Andreja Sládkoviča však nebol cestou ružovou záhradou. Našiel síce nový zmysel života a lásku v manželke Antónii Sekovičovej, no ťažko niesol nielen politický útlak po roku 1848 a označenie za pansláva, ale aj postupnú stratu piatich z deviatich detí, na ktorých veľmi lipol. Väčšina z nich zomrela ešte v detskom veku. Andrej Sládkovič, ktorý celý život zvádzal boj s chudobou, začal chorľavieť počas zimy 1868, keď musel v snehu prejsť Radvaňou na cintorín počas jedného z pohrebov. Na jar roku 1872 svoj boj so slabnúcim telom prehral, no zanechal po sebe mnohostranné a vzácne dielo.jedina_1_r7268.jpg

ILUSTRÁCIA: KATARÍNA VAVROVÁ

Súťaž o knihu

O túto nádhernú knihu môžete súťažiť aj vy. Súťažný kupón nájdete v najnovšom vydaní MY - Banskobystrické noviny, kde sú aj podmienky súťaže.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 14 546
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 337
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 921
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 155
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 807
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 573
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 446
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 118
  1. Ladislav Kucharik: Rio 01 - Holé zadky v meste hriechu, pod rukami Krista
  2. Juraj Ondruška: PRIPOMIEKY LETISKO VAJNORY DO 22.4.2025
  3. Eva Gallova: Slávny maliar Raffael Santi bol pochovaný dvakrát
  4. Peter Kuchár: Venuje sa narkomanom a prostitútkam. Konvertujú však aj celebrity...
  5. Zuzana Valachovičová: Plasty. Plasty? Plasty!
  6. Štefan Šturdzík: Kúpele Brusno
  7. Ján Chomík: Medzi vierou a pózou
  8. Martin Sukupčák: Požičiam Tatrabanke, a.s. 3 000€
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 43 287
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 30 548
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 21 325
  4. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 783
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 19 251
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 11 041
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 446
  8. Ján Šeďo: Pomoc "bezradnému MUDr. Kotlárovi", apel na s. "precedu". 8 475
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Ilustračné foto.

Štátni ochranári vyzývajú návštevníkov hôr k vyššej opatrnosti.


2
Ilustračná fotografia.

Incident sa nezaobišiel bez zranení.


19

Zavádzanie rezidentských zón prinieslo požadovaný efekt.


Neváhaj a poznaj Tatry a Pieniny z úplne nového uhla.


  1. Ladislav Kucharik: Rio 01 - Holé zadky v meste hriechu, pod rukami Krista
  2. Juraj Ondruška: PRIPOMIEKY LETISKO VAJNORY DO 22.4.2025
  3. Eva Gallova: Slávny maliar Raffael Santi bol pochovaný dvakrát
  4. Peter Kuchár: Venuje sa narkomanom a prostitútkam. Konvertujú však aj celebrity...
  5. Zuzana Valachovičová: Plasty. Plasty? Plasty!
  6. Štefan Šturdzík: Kúpele Brusno
  7. Ján Chomík: Medzi vierou a pózou
  8. Martin Sukupčák: Požičiam Tatrabanke, a.s. 3 000€
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 43 287
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 30 548
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 21 325
  4. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 783
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 19 251
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 11 041
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 446
  8. Ján Šeďo: Pomoc "bezradnému MUDr. Kotlárovi", apel na s. "precedu". 8 475
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu