BREZNO. Celý svet si dodnes pripomína 11. november ako deň, kedy sa skončil prvý ozbrojený konflikt globálnych rozmerov. Pamiatku všetkých jeho obetí si uctili aj v Brezne.
Symbolické jedenástky
Prvá svetová vojna, ktorá vypukla 28. júla 1914, bola najväčším vojnovým konfliktom v dejinách ľudstva. Počas nej bolo zmobilizovaných 60 miliónov vojakov, z ktorých 20 miliónov padlo v boji. Jej hrôzy skončili 11. novembra 1918, kedy predstavitelia znepriatelených strán vo Francúzsku podpísali prímerie. Presne o 11. hodine a 11. minúte tak zaznela posledná salva.
Tento dátum sa stal podnetom na vyhlásenie 11. novembra za deň spomienky na vojnových veteránov a všetky obete vojny. Za oficiálny sviatok ho vyhlásili v roku 1926 a v roku 1954 ho premenovali z Dňa prímeria na Deň veteránov, ktorého symbolom sa stal práve kvet vlčieho maku. Táto poľná rastlina totiž pokryla hroby mnohých obetí, čím dodnes pripomína smutné udalosti vtedajších dní.
Rozozvučali sa zvony na celom svete
Pietny akt kladenia vencov pri príležitosti Dňa veteránov sa v Brezne pravidelne uskutočňuje od roku 2011 a nebolo to inak ani v druhú novembrovú stredu. Jeho účastníci, medzi ktorými nechýbali ani predstavitelia štátnej správy a samosprávy, spoločne vzdali úctu vojnovým obetiam a položili kvety k pomníkom na námestí.
„Každý rok na pamäť skončenia prvej svetovej vojny sa rozozvučia na celom svete zvony, aby pripomenuli obete všetkých vojen a vyzývali ľudí na celom svete, aby už viac nedopustili takéto krvavé besnenie. Každý rok sú pamätníky a hroby padlých vyzdobené kyticami červených makov na znak toho, že na našich mŕtvych nezabúdame a že ich obeť nebola zbytočná,“ povedal Jozef Schulz, predseda občianskeho združenia Breznianski rytieri delostrelectva Samuela Sekurisa.
Pomníky vyzdobili žiaci breznianskych škôl
Všetky pamätníky na námestí v Brezne vyzdobili kvetmi červených makov žiaci breznianskych základných škôl, čo ocenil aj samotný primátor mesta Tomáš Abel. Vo svojom príhovore zároveň poďakoval členom občianskeho združenia Breznianski rytieri delostrelectva Samuela Sekurisa za založenie tejto tradície a vyslovil presvedčenie, že je potrebné pripomínať si takéto historické udalosti ako významnú súčasť našich dejín.
Na záver pietneho aktu odovzdali pamätnú medailu k 70. výročiu skončenia 2. svetovej vojny plukovníkovi vo výslužbe Štefanovi Čontošovi, bývalému veliteľovi 49. delostreleckého pluku Slovenského národného povstania, ktorú mu na návrh prezídia Českej a slovenskej obce delostreleckej udelil minister obrany Martin Glváč.