Mimikry s objektívom

Odfotiť si medveďa zblízka? 3 D sieť vám úplnú bezpečnosť nezaručí, odborník áno.

Dôležité je dokonale splynúť s prírodou.Dôležité je dokonale splynúť s prírodou. (Zdroj: archív J. SLAŠTANA)

Fototurizmus je na Slovensku zatiaľ v plienkach. Starohorské a Kremnické vrchy by mohli byť ideálnym miestom pre jeho štart.

BANSKÁ BYSTRICA. Chce to často hodiny čakania, trpezlivosti, ale aj odvahy a prezieravosti , kým sa podarí uprostred divočiny odfotiť z relatívne blízkej, ale bezpečnej vzdialenosti medveďa, vlka, či rysa. Každý takýto záber je unikátny a medzi odborníkmi i laikmi veľmi cenený. Na Slovensku stále existujú nedotknuté zákutia, kde sa dajú urobiť mimoriadne pekné zábery a preto je aj záujem fotografov zo zahraničia veľký. Zatiaľ sa však ani jedna cestovná kancelária nevenuje oblasti fototuristiky cielene.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Dobrovoľný strážca prírody Jaroslav Slašťan, ktorý je propagátorom tejto myšlienky hovorí, že fototurizmus môže byť pre regióny ich reklamou aj ekonomickým prínosom a popri klasickej turistike, cykloturistike, bežeckom lyžovaní a iných aktivitách aj formou , ktorá dokáže zvyšovať počet turistov a naštartovať cestovný ruch: „Mojim cieľom je ponúknuť domácim a zahraničným fotografom svoje služby a doviesť ich na požiadanie k takým druhom zveri alebo rastlín, ktoré majú záujem fotografovať,“ hovorí s tým, že riskovať sa v tomto smere nevypláca a žiadna kvalitná 3D sieť, ktorou sa pri fotení maskujú, ešte nie je zárukou, že stretnutie so šelmami môže skončiť úplne inak ako peknými zábermi.

lesne-strasidlo-na-7_r829.jpg

FOTO: ARCHÍV J. Slašťana

Omnoho podstatnejšie sú skúsenosti, znalosti o živote zvierat a tiež predvídavosť, čo sa týka správania zvierat. „Treba presne poznať signály a možné reakcie zvierat , aby človek vedel odhadnúť moment, kedy radšej nechať fotenie fotením a dať sa na nenápadný ústup,“ hovorí ochranár . Sám sa ocitol v momentoch, kedy mal rujného jeleňa od seba na päť metrov a radšej volil bezpečnosť ako dobrý záber. „Na odborníka , ktorý môže sprevádzať fototuristov, sa kladú veľmi vysoké nároky. Je to nielen jazyková zdatnosť, ale aj dokonalé poznatky o prírode, rešpekt k nej, ale napríklad aj základy prvej pomoci,“ dodal. V minulosti sa mu už totiž stalo, že sa jeden z turistov pri snahe odfotiť sokolov v skalnom hniezde sa pošmykol v zložitom teréne a zranil si nohu.

SkryťVypnúť reklamu

jaroslav-slastan-s-fototuristom_r2763.jpg

Jaroslav Slašťan (vľavo) s fototuristom

Len pekne v tichosti

Vďaka tomu, že fotografi sa v prírode snažia správať čo najviac nenápadne, vplyv tejto aktivity na okolie a zver je podľa neho zanedbateľný.

Určite sa to nedá porovnať s tým, keď tam príde poľovník s puškou alebo pilčík s motorovou pílou. „Pre jeleňa je lepšie, keď si ho človek odfotí, ako keď ho zastrelí,“ povie s náznakom humoru.

Ak sa fototuristika niekomu nepáči, tak sú to zväčša bohatí nájomcovia poľovných revírov z veľkých miest, ktorí chodia do hory iba kvôli jednému. Zastrieľať si. Jaroslav Slašťan o tom hovorí otvorene: „Áno, mám s tým zlé skúsenosti. Už sa mi v minulosti stalo, že pri mne zastalo drahé terénne auto a niekto ma chcel vykázať z lesa. Poznám však zákony, ten les nepatrí jemu a tak sa viem voči takejto arogancii brániť,“ hovorí a dodáva, že títo ľudia by svoj prenajatý revír najradšej videli obohnaný vysokým murovaným plotom.

SkryťVypnúť reklamu

strasidielko.jpg

titulka_r640.jpg

FOTO- archív J.Slašťana

Fotoaparát necháva doma

Keď sprevádza turistov , svoj fotoaparát necháva doma. „Zo začiatku som ho nosil, ale lákalo ma to fotografovať tiež a mojou úlohou je sprevádzať, doviesť a zabezpečiť všetko tak, aby výsledkom boli perfektné fotografie a spokojnosť hosťa,“ hovorí. Zo svojich priateľov si zatiaľ vie predstaviť iba pár takých, ktorí by takúto náročnú úlohu zvládli. Napríklad známeho ochranára a filmára Erika Baláža, ochranára a vysokoškolského pedagóga Michala Wiezika, či Mariána Jasíka, ktorý sa venuje záchrane karpatských pralesov. Všetci sú však pracovne veľmi vyťažení inými projektmi. „Verím, že na podobných zanietených a skúsených ochranárov ešte narazím,“ hovorí. Sám je totiž presvedčený, že pobyt v relatívne nedotknutej prírode by mal jeho návštevník vnímať celistvo a to mu chce aj ponúknuť. A tak nebýva výnimkou, že namiesto na zviera zamieri jeho hosť objektív na vzácne druhy kvetov, stromov, či skalné útvary.

Jedinečná príroda

Aj preto Jaroslav Slašťan hovorí, že jeho cieľom je ukázať divokú prírodu stredného Slovenska približne v priestore medzi Banskou Bystricou a Kremnicou (Starohorské a Kremnické vrchy) a tiež sprostredkovať fototuristom zážitky, ktoré doma nemôžu získať: „Naše lesy majú obrovský potenciál. Na niektorých miestach sa stále nachádza divoká a nenarušená príroda. Práve tam si fototuristi môžu nafotiť medvede, vlky, rysa alebo hlucháňa. Každoročne máme nahlásených niekoľkých pozorovateľov, ktorí si rezervujú na určitý termín naše sprievodcovské služby.“

Podľa neho si treba uvedomiť, že vďaka fototuristom vnikajú unikátne snímky jedinečnej prírody. A práve tie im Starohorské a Kremnické vrchy dokážu maximálne ponúknuť.

Nie, to nie je strašidlo

Pri fotení je dôležité dokonale splynúť s prírodou. Vďaka modernému 3D oblečeniu – sieťam, bundám, či kuklám to už nie je až taký problém. Hoci plaché zvieratá sú citlivé na každý detail. „Raz sa mi stalo, že som si nedal rukavice. Srna aj na sto metrov vycítila, že odhalené ruky patria človeku,“ hovorí. Zažil však aj situáciu, keď si stádo mladých jeleňov maskovanie ani neuvedomilo a takmer mu začalo obžierať umelé listy na oblečení. „Nejde iba o výslednú fotografiu, ale aj o nádherné zážitky, ktoré sú spojené s čakaním na správny záber,“ dodáva. Kvôli pekným záberom zvykne v letných mesiacoch vstávať so svojim hosťom už okolo druhej nadránom, aby približne o štvrtej ráno mohli urobiť prvé zábery. „Nikdy si nevyberám miesta v blízkosti kŕmelcov, hoci tam sa môže pohybovať viac zveri. Omnoho cennejšie sú zábery z nedotknutej prírody,“ hovorí. Aj to je to, čo sem ťahá napríklad fototuristov zo Švajčiarska. Tam často fotia jeleniu zver v oborách, no nafotiť ju uprostred prírody je niečo úplne iné.

Pri svojich sprievodcovských službách vníma aj rozdielnu mentalitu fotografov. Kým našinci prahnú po fotografiách kapitálnych jeleňov, zahraniční fototuristi sa dožadujú, aby som ich doviedol k jeleňom s abnormálnym parožím, ak použijem poľovnícku terminológiu, tak k výradovým, teda nehodným na ďalší chov.

Plánuje aj výstavu

Po čase by chcel zorganizovať aj výstavu rôznych autorov, ktorých fotografie vznikli práve v tomto regióne. Okrem toho pracuje Jaroslav Slašťan na dokumente o pôvodných karpatských pralesoch v Kremnických vrchoch. Tieto si podľa neho zaslúžia maximálnu ochranu a nie necitlivé zásahy zo strany lesníkov. Práve v nich totiž žijú vzácne druhy, s ktorými sa v mnohých krajinách už dávno rozlúčili.

„Ak nájdeme partnerov z cestovných kancelárií, dá sa naozaj vytvoriť pekný produkt. Práve sprievodca je v tomto balíku služieb najdôležitejší. Dobrý sprievodca si sám robí svoju reklamu a spokojnosť klienta mu prináša ďalších záujemcov a ďalšiu prácu. Práve tento druh zážitkového fototurizmu môže nielen sezónne, ale celoročne poskytnúť zaujímavé pracovné príležitosti pre našincov, ktorí poznajú okolitú prírodu, majú bohaté vedomosti o správaní zvierat a potrebné jazykové schopnosti. Ale v prvom rade musí sprievodca podľa neho poznať terén, vedieť sa v ňom pohybovať, poznať správanie a zvyky zveri, jej migračné trasy, a všímať si a rozoznávať jej pobytové znaky. Na základe všetkých týchto vecí musí dokázať vyhodnotiť situáciu tak, aby minimalizoval množstvo neúspešných vychádzok a zabezpečil spokojnosť klienta. Toto sa naučiť si vyžaduje mnoho času stráveného v lese, je to proces, ktorý trvá celé roky.

Krásne zábery, ktoré vznikli počas fototuristiky ( z archívu J.Slašťana)

14.jpg

Mladé zvieratá bývajú dôverčivejšie

16.jpg

Mláďatá vzácneho sokola sťahovavého po vyletení z hniezda

17.jpg

Mladý jeleň

sokol-stahovavy.jpg

Najrýchlejší vták sokol sťahovavý s korisťou

srnocka.jpg

Srna sa pri fotografovi pásla takmer hodinu

medvedie-mlada.jpg

Krásny záber na medvedie mláďa. Netreba však zabúdať, že matka je vždy nablízku.

ruciaci-jelen.jpg

Ručiaci jeleň. Tu treba vždy myslieť na bezpečnú vzdialenosť.

vevka.jpg

Zvedavá veverička.

orchideje.jpg

J. Slašťan sa snaží, aby jeho klienti vnímali fototuristiku celistvo. Od fotenia zvierat sa tak neraz dostanú k foteniu vzácnych orchideí.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  1. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  3. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  4. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 828
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 627
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 524
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 181
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 140
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 836
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 755
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 732
  1. Juraj Tušš: Dobro vs. zlo
  2. Rado Surovka: Zrátali to korupčníkom
  3. Peter Blaškovitš: Čo dnes hýbe spoločnosťou
  4. Miroslav Daniš: NESÚHLASÍM s návrhom Urbanistickej štúdie zóny Staré letisko Vajnory
  5. Peter Lacina: Toskánsko za humnami: Spring '25
  6. Eva Bachletová: Naše svetlo
  7. Štefan Šturdzík: Hamas vs Izrael.
  8. Viktor Pamula: Pieseň IMT Smile je stále aktuálnejšia
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 31 128
  2. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 21 477
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 881
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 19 597
  5. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 18 401
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 11 210
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 9 696
  8. Ján Šeďo: Pomoc "bezradnému MUDr. Kotlárovi", apel na s. "precedu". 6 744
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

UCED, energetická divízia skupiny CREDITAS, oslávila 1. apríla 2025 desiate výročie od založenia.


Ilustračné foto.

Štátni ochranári vyzývajú návštevníkov hôr k vyššej opatrnosti.


2
Ilustračná fotografia.

Incident sa nezaobišiel bez zranení.


21

Zavádzanie rezidentských zón prinieslo požadovaný efekt.


1
  1. Juraj Tušš: Dobro vs. zlo
  2. Rado Surovka: Zrátali to korupčníkom
  3. Peter Blaškovitš: Čo dnes hýbe spoločnosťou
  4. Miroslav Daniš: NESÚHLASÍM s návrhom Urbanistickej štúdie zóny Staré letisko Vajnory
  5. Peter Lacina: Toskánsko za humnami: Spring '25
  6. Eva Bachletová: Naše svetlo
  7. Štefan Šturdzík: Hamas vs Izrael.
  8. Viktor Pamula: Pieseň IMT Smile je stále aktuálnejšia
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 31 128
  2. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 21 477
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 881
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 19 597
  5. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 18 401
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 11 210
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 9 696
  8. Ján Šeďo: Pomoc "bezradnému MUDr. Kotlárovi", apel na s. "precedu". 6 744
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu