BANSKÁ BYSTRICA. Vyše 200 materských, základných a stredných škôl z celého Slovenska sa dnes zapája do akcie Deň zdravia - Učiteľská kvapka krvi. Časť zapojených škôl zostane zatvorená, na zvyšných nebude klasické vyučovanie podľa rozvrhu, ale budú pracovať v obmedzenom režime. Vyplýva to zo zoznamu zverejneného na facebookovej stránke jedného z iniciátorov akcie z Iniciatívy bratislavských učiteľov Vladimíra Crmomana.
V Banskej Bystrici budú mať riaditeľské voľno napríklad ZŠ Bakossova, Ďumbierska a SSV. Do akcie sa zapojili aj Gymnázium A. Sládkoviča a Gymnázium J.G. Tajovského formou prispôsobenia vyučovania pre študentov.
Cieľom akcie je poukázať na zlý zdravotný stav školstva a skutočnosť, že vlády za posledných 25 rokov tomuto faktu nevenovali dostatočnú pozornosť.
Iniciátori akcie sa ospravedlňujú rodičom, ktorým vzniknú v súvislosti s akciou problémy so zabezpečením starostlivosti o ich deti. Domnievajú sa ale, že len podobnými akciami môžu primať vládu, aby školstvu a vzdelávaniu detí venovala väčšiu pozornosť.
Viac peňazí pre školstvo
Základnú myšlienku protestu podporuje aj minister školstva Juraj Draxler. "Je dôležité, aby do slovenského školstva išlo viac financií. Zároveň hovorím, že kľúčový moment budú marcové voľby a zostavovanie programového vyhlásenia vlády. V tomto dokumente sa musí odraziť základná politická garancia, že do školstva pôjde v nasledujúcom období viac financií. Nemôžem ale ako minister školstva povedať, že ma teší, keď sa zatvárajú školy. Rokujem kontinuálne so všetkými, s odborármi, stavovskými organizáciami, ale stretávam sa pomerne často aj s ľuďmi zastupujúcimi Iniciatívu bratislavských učiteľov. Niektorí z nich budú pozvaní aj na okrúhly stôl, ktorí bude na budúci víkend," uviedol.
Aj minister zvažuje darovať krv
Ak to ministrovi školstva dovolí program, pôjde dnes aj on darovať krv. Ako sa uvádza vo vyhlásení Iniciatívy bratislavských učiteľov k verejnosti, zúfalá situácia si vyžaduje činy. Takto sa dá najlepšie vystihnúť, prečo sa stovky učiteľov nielen z Bratislavy rozhodli zúčastniť na Dni zdravia. Ide o radových učiteľov, za ktorými nestojí žiadna politická strana, odbory ani iná záujmová skupina. "Naším cieľom je nahlas vyjadriť to, čo potvrdzujú rôzne medzinárodné merania. Naše školstvo je v katastrofálnom stave a pomôže mu len to, ak sa o ňom prestane hovoriť a začne sa konať," zdôrazňuje sa vo vyhlásení.
Čo pedagógovia požadujú
Tým najpodstatnejším, čo školstvo potrebuje, sú peniaze - peniaze na materiálno-technické vybavenie škôl a peniaze na mzdy. Úroveň vybavenia škôl je na Slovensku rôzna. Nie je výsledkom systematického záujmu štátu o školstvo, ale závisí od prístupu škôl k európskym fondom, ktoré napríklad Bratislava nemôže čerpať, alebo sponzorských darov rodičov. "Chceme, aby boli školy miestom, kde sa naše deti budú cítiť príjemne a kde sa bude na vyučovaní používať moderná a pre všetkých pedagógov dostupná didaktická technika," zdôrazňujú ďalej vo vyhlásení. Podľa učiteľov zapojených do Dňa zdravia, platy v školstve sú neporovnateľné s platmi ostatných vysokoškolsky vzdelaných ľudí pracujúcich v štátnom sektore a zaostávajú za platmi učiteľov v susedných krajinách.
"Sme presvedčení, že práve zásadným zvýšením platov pedagógov sa musí začať zmena v školstve. Iba spokojný a motivovaný učiteľ je kľúčom ku kvalitnejšiemu školstvu. Často počúvame, že máme byť trpezliví, no čakáme už dosť dlho. Všetky doterajšie vlády sa len prizerajú, ale doteraz nič neurobili. Učitelia preto žiadajú vládu, aby prestala opakovať, že školstvo je jej priorita, a začala reálne konať," dodávajú učitelia.
Na problémy upozornili už na Zraze dlhých nosov
Zúčastnení učitelia touto formou protestu podporujú októbrovú výzvu Slovenskej komory učiteľov na zvýšenie tarifných platov všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve, zvýšenie rozpočtov ministerstva školstva a ministerstva vnútra na rok 2016 o 400 miliónov eur s cieľom vyrovnať existujúce rozdiely vo vybavenosti škôl didaktickými prostriedkami. Poslednou požiadavkou októbrovej výzvy bolo, aby vláda prijala novelu zákona o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch, ktorou by opätovne zaviedla možnosť získavať kredity overením kompetencií, zrušila sedemročnú obmedzenú platnosť kreditov a obnovila možnosť získavať kredity za rozširujúce štúdium, štúdium v zahraničí a tvorivé aktivity.
Iniciatíva bratislavských učiteľov na začiatku novembra už zorganizovala v Bratislave pred Úradom vlády SR akciu Zraz dlhých nosov. Veľké plastové vrece s papierovými nosmi od učiteľov, ktorí boli na proteste, potom odovzdali na úrade vlády. Makety papierových nosov odovzdali za všetkých pedagogických a odborných zamestnancov na Slovensku. Chceli tak poukázať na to, že všetky vlády dlhodobo ťahajú učiteľov za nos.
Autor: ETA