Dnes je to presne 110 rokov, čo slovenský vynálezca ohúril Ameriku

23. novembra 1905 sa medzi mestami Wilkes Barre a Scranton v Pensylvánii uskutočnila oficiálna skúška vynálezu Slováka Jozefa Murgaša. Išlo o prvý bezdrôtový prenos signálu v histórii ľudstva.

Model veží Murgašovho anténového systému osadili v jeho rodnom Tajove.Model veží Murgašovho anténového systému osadili v jeho rodnom Tajove. (Zdroj: SME - JÁN KROŠLÁK)

TAJOV. Bola to obrovská sláva, ktorú si nenechalo ujsť okolo sto ľudí, medzi nimi bola väčšina vedcov, či popularizátorov vedy. Za vynálezom stál Jozef Murgaš, rodák z Tajova pri Banskej Bystrici, mimochodom rímskokatolícky duchovný, maliar a vynálezca v jednej osobe.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Oficiálnu skúšku prvého bezdrôtového prenosu signálu v histórii ľudstva sa podarilo úspešne vykonať vďaka prepracovanému anténovému systému. Tvorili ho 60 metrov vysoké stožiare z dreva. Pomocou nich a prostredníctvom Murgašovho vynálezu, takzvaného „Tón systému“ uskutočnil Murgaš 23. novembra 1905 po prvý krát v histórii ľudstva bezdrôtový prenos ustálených značiek viactónovou moduláciou nad zemou. Prenos vykonal na vzdialenosť tridsiatich kilometrov medzi mestami Wilkes Barre a Scranton v Pensylvánii. Signály z tohto vysielača však zachytili aj v dvesto kilometrov vzdialenom Brooklyne. Ešte pred oficiálnou skúškou sa uskutočnila v apríli verejná prezentácia vynálezu a krátko po ňom navštívil Murgašov výskumný domček, nazývaný aj laboratórium, aj prezident Theodore Roosevelt. A nešetril obdivom a chválou.

SkryťVypnúť reklamu

murgas---antenovy-system_r7403.jpg

Originál anténového systému bol vysoký 60 metrov.

FOTO: archív Klub J.Murgaša a J.G.Tajovského

Ján Šebo, predseda Klubu Jozefa Murgaša a J.G. Tajovského (obaja sú rodákmi z Tajova a pamätná izba J. Murgaša sa nachádza v rodnom dome spisovateľa J.G. Tajovského ) hovorí, že Murgašov vynález bol skutočne prelomový: „Jeho „Tón systém“ zmenil ponímanie dovtedy známeho bezdrôtového prenosu. Murgaš odstránil bodku a čiarku Morseovej abecedy a nahradil ich vyšším a nižším tónom, čím dokázal skrátiť dĺžku prenosu. Zároveň vyšším a nižším tónom vytvoril moduláciu nosného signálu tak, že rytmus prerušovania primárneho okruhu spôsoboval moduláciu vyžarovaného signálu, ktorý privádzal do antény,“ hovorí o vynáleze mimoriadneho významu.

V Tajove zakotvil model anténového systému

Pri príležitosti významnej udalosti odhalili v závere uplynulého týždňa v Tajove zmenšený model veží Murgašovho anténového systému, ktorého súčasťou je aj replika výskumného domčeka - laboratória. Autormi modelu sú Ján Šebo, Miroslav Horník a Štefan Mátik.

SkryťVypnúť reklamu

Starosta Tajova Ladislav Surovčík považuje napodobeninu anténového systému za veľký prínos. „Naša obec sa môže v histórii oprieť o dve veľké mená – spisovateľa J.G.Tajovského a výskumníka Jozefa Murgaša. Mnohí ľudia si doteraz iba ťažko dokázali predstaviť, ako taký anténový systém vyzeral. Teraz budú mať možnosť vidieť jeho zmenšenú kópiu na vlastné oči. Keďže model sa nachádza v exteriéri neďaleko obecného úradu, obec ho plánuje v budúcnosti ochrániť aj za pomoci kamery. „Model je aj osvetlený, takže pre turistov, ale aj našich obyvateľov je to určite veľmi zaujímavé spestrenie verejného priestranstva,“ dodal starosta.

1.jpg

3.jpg

4.jpg

FOTO SME - JÁN KROŠLÁK

Výskumník, maliar, kňaz

V Jozefovi Murgašovi, ktorý sa narodil v roku 1864 v Tajove a gymnázium absolvoval v blízkej Banskej Bystrici sa akoby spojili talenty z vedy, umenia aj duchovnej oblasti.

SkryťVypnúť reklamu

Po štúdiách v bratislavskom a ostrihomskom seminári bol vysvätený za rímskokatolíckeho kňaza, no študoval aj maliarstvo v Budapešti a Mníchove. Známe o ňom je, že vo všetkých kostoloch, v ktorých ako kňaz pôsobil, namaľoval oltárny obraz.

Rovnako ho však priťahovala aj veda, predovšetkým elektrotechnika. V roku 1896 odišiel do USA a o sedem rokov neskôr podal vo Washingtone svoju prvú prihlášku na uznanie patentu. V USA, kde prežil veľkú časť svojho života, mu zaregistrovali 12 patentov. Zomrel 11. mája 1929 vo Wilkes Barre.

5.jpg

Súčasťou modelu je aj zmenšenina Murgašovho "laboratória"

6.jpg

8.jpg

FOTO SME - JÁN KROŠLÁK

9.jpg

Model je osvetlený aj v noci.

FOTO: archív obce

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 94 236
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 926
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 616
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 461
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 748
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 360
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 261
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 692
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu