BANSKÁ BYSTRICA . Fakulta prírodných vied (FPV) Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici dala dnes do užívania špeciálnu učebňu vybavenú dotykovými technológiami. Učebňa bude slúžiť študentom, vrátane budúcich učiteľov, aby sa snažili využívať dotykové technológie v praxi. „Príprava budúcich učiteľov sa musí priblížiť požiadavkám modernej výučby, v ktorej používanie digitálneho vzdelávacieho obsahu a technológií nebude ničím výnimočným. Priestory novej učebne nám umožnia, aby sa odteraz takáto príprava realizovala už aj na našej univerzite. Som rád, že sa dostávame do tímu piatich prestížnych univerzít, ktoré sú vybavené dotykovými technológiami,“ povedal v úvodnom príhovore rektor UMB Vladimír Hiadlovský. Zriadenie nových učebných priestorov je súčasťou projektu, ktorý s podporou spoločnosti Samsung realizuje nezisková organizácia EDULAB.
„Táto učebňa ponúka oveľa kvalitnejšiu prípravu budúcich učiteľov. Digitálne technológie nám umožnia predovšetkým v oblasti prírodných vied zlepšiť prístup, vizualizovať a simulovať niektoré javy, ktoré sú okolo nás, a tým lepšie pochopiť javy a súvislosti, takže to vnímame ako veľké pozitívum pre súčasnú školskú prax. Pripravujeme kvalitných učiteľov a chceme ich pripravovať ešte kvalitnejších, aby boli pripravení na súčasného žiaka, aby s ním dokázali spolupracovať. Vieme, že žiaci základných a stredných škôl sú veľmi zdatní v používaní dotykových technológií, preto učitelia musia s nimi držať krok,“ zhodnotila prínos nových učebných priestorov dekanka FPV Jarmila Kmeťová.
Kvalitné vybavenie
Do výbavy novej učebne patrí 30 tabletov, veľkoplošný dotykový displej, dobíjacia stanica tabletov a bezdrôtový router. Softvérovo je pripravená nielen pre prírodovedné, ale aj pre humanitné a spoločensko-vedné predmety, preto ju budú v krátkej budúcnosti využívať aj študenti ďalších fakúlt. Veľkým prínosom pre prírodovedeckú fakultu je aj to, že všetky náklady na vybavenie učebne znášala organizácia EDULAB, takže škola nemusela vynaložiť žiadne prostriedky.
Zvyšovať zručnosti budúcich učiteľov už počas ich vysokoškolského štúdia tak, aby prichádzali do praxe schopní využívať pri výučbe moderné technológie, je cieľom projektu ŠKOLA NA DOTYK UNIVERZITA. S podporou spoločnosti Samsung Elektronics Czech and Slovak projekt v spolupráci s piatimi slovenskými univerzitami v mestách Bratislava, Banská Bystrica, Nitra, Prešov a Košice realizuje nezisková organizácia EDULAB. „Prenikanie technológií do všetkých sfér života kladie stále vyššie požiadavky aj na technologické kompetencie učiteľov. Preto budú musieť byť schopní naučiť sa zvládať výučbu už pred príchodom do praxe,“ vysvetľuje dôvody realizácie projektu Ján Machaj, riaditeľ organizácie.
Ako ukazujú doterajšie skúsenosti EDULAB-u v rámci spolupráce so základnými a strednými školami, intenzívnejšie nasadenia technológií pomáha u žiakov a študentov rozvíjať nové kompetencie, ako napríklad kritické myslenie, flexibilné rozhodovanie, budovanie tímovej spolupatričnosti, efektívnu komunikáciu a podobne. V prieskume organizácie EDULAB sa 76 percent žiakov a študentov vyjadrilo, že využitie digitálnych technológií je najprínosovejšie v motivačnej fáze výučby. Až 96 percent vyslovilo v prieskume presvedčenie, že učitelia by mali byť digitálne zruční pre potreby svojej učiteľskej praxe.