Mesto hľadá možnosti pre ďalší útulok pre ľudí v núdzi

Ľuďom bez domova sa dá pomôcť aj cez mobilnú aplikáciu.

Pomocou sú aj teplé polievky od katolíckej charity.Pomocou sú aj teplé polievky od katolíckej charity. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME - JÁN KROŠLÁK)

Prvú mobilnú aplikáciu pre mobilné telefóny, ktorou môžete pomôcť ľuďom bez domova na celom Slovensku, vytvorila Slovenská katolícka charita.

BANSKÁ BYSTRICA. Dva tragické úmrtia bezdomovcov, ktorých telá objavili v priebehu novembra v banskobystrickom Mestskom parku ( v jednom prípade išlo o samovraždu, pod druhý sa zrejme podpísali zdravotné problémy) podnietili aj úvahy o tom, ako sú mesto a charitatívne organizácie pripravené na nasledujúce zimné mesiace.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Už druhý rok sa dá ľuďom bez domova pomáhať aj mobilnou aplikáciou, ktorú vytvorila Slovenská katolícka charita. Informovala o nej Bernadetta Múdra z tlačovej kancelárie Konferencie biskupov Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu

Aplikácia „Bez domova“ obsahuje zoznam zariadení na Slovensku, ktoré sa venujú pomoci ľuďom bez domova. Nie je určená priamo pre ľudí bez ubytovania, ale tým, ktorí im chcú pomôcť. V aplikácii sa nachádzajú výdajne stravy, oblečenia, zdravotné strediská ako aj poskytovanie ubytovania, právneho poradenstva a iné služby.

Pri každom zariadení sa nachádza jeho adresa, čas a dni, kedy je služba aktívna, či je zadarmo, alebo koľko sa za ňu platí a kontakt na poskytovateľa.

Inštalácia aplikácie vyžaduje pripojenie k internetu, či už mobilnému alebo prostredníctvom wifi. Jej ďalšie používanie je možné aj bez internetového pripojenia. Využívanie služby, ako aj jej stiahnutie sú zadarmo a je dostupná pre používateľov operačného systému Android pod názvom Bez domova.

SkryťVypnúť reklamu

V Bystrici je starostlivosť o bezdomovcov celoročnou záležitosťou

V Banskej Bystrici poskytuje mesto v úzkej spolupráci so Slovenským Červeným krížom možnosť ubytovania v niekoľkých zariadeniach – v nocľahárni Večierka, sociálno-charitatívnom centre Ivana Šedibu, v útulkoch Prístav a Nádej - Šanca , či v zariadení dočasného bývania Manu. Mesto však nevylučuje, že bude hľadať možnosti pre zriadenie ďalšieho útulku pre ľudí v núdzi. Ako na nedávnej tlačovej konferencii informoval viceprimátor Martin Turčan, v spolupráci s cirkvou budú rokovať o možnosti zriadenia útulku pre núdznych v jej objekte na Hornej ulici v blízkosti bývalej Hungárie.

Vedúci oddelenia sociálnej a krízovej intervencie mesta Karol Langstein hovorí, že ľuďom v núdzi poskytujú sociálne poradenstvo, ochranu práv, poradenstvo v zdravotnej oblasti a pri riešení dlhov a exekúcií, pomoc pri hľadaní zamestnania a brigády.

SkryťVypnúť reklamu

„Pomoc im môžeme poskytnúť len za predpokladu, že sú tieto osoby aktívne a chcú riešiť svoju sociálnu situáciu, „ doplnil vedúci s tým, že poskytujú pomoc aj rodinám s deťmi, ktoré sa ocitli na ulici, a ktoré pochádzajú z mesta Banská Bystrica. „Chceme tým predchádzať aj tomu, aby boli deti odnímané do náhradnej rodinnej starostlivosti alebo ústavnej starostlivosti. Sú to rodiny s deťmi a matky s deťmi alebo tehotné ženy, ktoré nemajú zabezpečené bývanie a sú v ohrození a núdzi,“ hovorí Langstein.

Pomáha aj diecézna charita

Mesto prevádzkuje zariadenie núdzového bývania KOTVA IV a zariadenie dočasného bývania KOTVA II. Tieto siete zariadení pre rôzne cieľové skupiny sú dopĺňané ešte zariadeniami ako Dom sv. Alžbety, v ktorom je aj krízové stredisko a zariadenie pre matky s deťmi.

K ďalším zariadeniam patrí Dom pre núdznych a Diecézna charita Banská Bystrica. Poskytujú tam polievku, výmenu šatstva a možnosť osobnej hygieny.

Langstein dodal, že celkovo sa v meste starajú aj o približne 250 ľudí, ohrozených stratou strechy nad hlavou.

A tiež o približne 50-70 ľudí, ktorí buď nechcú prijať možnosť ubytovania v zariadeniach alebo neakceptujú pravidlá prevádzkových poriadkov v zariadeniach.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 94 190
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 925
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 614
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 461
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 743
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 360
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 261
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 692
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu