BANSKÁ BYSTRICA. Múzeum SNP v Banskej Bystrici ukončilo takmer štyri roky trvajúci národný projekt Digitálne múzeum, vďaka ktorému prešlo vysokokvalitnou digitalizáciou 173.410 hmotných objektov kultúrneho dedičstva a 1172 predmetov nehmotného kultúrneho dedičstva, ako sú napríklad pracovné postupy, tance, výšivky, strihy krojov či animácie stehov. Do projektu sa zapojilo 32 slovenských múzeí. Stál viac ako 26 miliónov eur a bol spolufinancovaný zo štrukturálnych fondov Európskej únie.
"Došlo k zmene orientácie múzeí z tradičných metód na online sprostredkovanie vedomostí a zbierok. Týmto projektom sme skočili zo začiatku 20. storočia do začiatku 21. storočia," konštatoval dnes generálny riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev s tým, že najznámejšie, najcennejšie artefakty a tradičná ľudová kultúra takto zostanú zachované pre budúcnosť.
Podľa Mičeva ide o unikátny projekt, celosvetový "pilot" aj čo sa týka množstva a kvality snímania.
"Taký projekt sa nikde vo svete nerealizoval, je to unikát hlavne, čo sa týka múzejných zbierok. Snímali sa tu predmety od takpovediac blchy až po lokomotívu," dodal.
Najväčším bolo známe lietadlo, ktoré je pri vstupe do areálu Múzea SNP a najmenším hmyz, ktorý podľa Mičeva, "keď si niekto vytiahne na internete, uvidí ho v takom rozlíšení, v akom by ho nevidel ani pod mikroskopom, ak by prišiel do múzea". Nehovoriac o tom, že nič netreba vyťahovať z depozitára.
V praxi to znamená, že odborníkom špičková kvalita zobrazenia ponúka detailné skúmanie zbierkových predmetov. Potenciálny návštevník múzea si môže dopredu pozrieť vystavené exponáty vo svojom počítači a dokonca vďaka kvalitnému zobrazeniu si ich detailne prezerať zo všetkých strán. Dozvie sa, v ktorom múzeu sa nachádzajú a môže si ich tam prísť pozrieť.
Projekt sa nekončí, ďalších päť rokov bude kofinancovaný zo štátneho rozpočtu.