BANSKÁ BYSTRICA. Po Verdiho Rigolettovi bude druhou premiérou, ktorú uvedie Štátna opera v Banskej Bystrici v tejto divadelnej sezóne, Cigánsky barón Johanna Straussa ml. V hudobnom naštudovaní Igora Bullu a pod režijným vedením Dagmar Hlubkovej sa v hlavných úlohách predstavia domáci i hosťujúci umelci.
Postavu Sándora Barinkaya stvárnia v alternácii Robert Smiščík a Dušan Šimo, o rolu krásnej cigánky Saffi sa podelili Katarína Procházková a Eva Melichaříková. V ďalších úlohách diváci uvidia Oľgu Hromadovú, Evu Šeniglovú, Oľgu Bezačinskú a Marianu Hochelovú. Prvá premiéra sa uskutoční v piatok 11. decembra o 18.30, druhá je na programe v sobotu 12. decembra v tom istom čase. Svetoznámu operetu zaradila Štátna opera v Banskej Bystrici tiež do zoznamu svojich tradičných koncoročných predstavení a uvedie ju aj 30. a 31. decembra.
Prebásnenie libreta
Pre aktuálne uvedenie operety Cigánsky barón pripravili v banskobystrickej opere jej nové prebásnenie do slovenčiny. Ujal sa ho básnik a textár Juraj Soviar. „Prebásňovanie libreta a piesňových textov pre operetu bola pre mňa jedinečná skúsenosť. A prišla v období, keď už v podstate tak trocha dozrievam. Teda v pravý čas. V tomto prípade sa musíte držať jadra, významu jednotlivých celkov, pričom doslovný preklad nie je možný. Takže nastupuje do tohto boja tvorivosť, predstavivosť.
Básnik musí vytasiť všetky overené zbrane obrazotvornosti a technickej zručnosti,“ povedal o svojej práci. Podľa Juraja Soviara je opereta príťažlivá aj v súčasnosti. „Cigánsky barón je príbeh čistej lásky. Ak si dosadíte všetky kruté reálie tej doby, vyvstáva vám z toho jediné – čistá láska dokáže skutočne poraziť všetky vojny, ktoré okolo nás zúria. Aj takéto príbehy sa rodia na troskách beznádeje. A preto sú príťažlivé aj dnes. A ak k tomu pridáte jedinečnú hudbu, chytľavé a ľahko zapamätateľné pesničky – hit je na svete,“ doplnil.
Režisérka Dagmar Hlubková pochádza z Ostravy, kde sa narodila do divadelníckej rodiny. Vo svojom rodisku študovala na konzervatóriu operný spev. Tridsať rokov pôsobila v ostravskom divadle, kde stvárnila desiatky operetných a muzikálových postáv. Od roku 2000 sa venuje réžii. V Štátnej opere v Banskej Bystrici v roku 2012 režijne pripravila operetu Franza Lehára Cárovič, ktorá bola jej prvou inscenáciou na Slovensku. Vlani režírovala v Štátnom divadle Košice operetu Emmericha Kálmána Grófka Marica.
Rušné pozadie
Vznik operety Cigánsky barón mal rušné pozadie. Spadá do obdobia, keď sa rodil pokus o rakúsko-uhorské vyrovnanie aj na umeleckom poli. Strauss navštívil známeho maďarského spisovateľa Móra Jókaiho a požiadal ho o text pre nové javiskové dielo. Jókai ponúkol skladateľovi svoju novelu Saffi (Žofia). Libretistom sa stal maďarský žurnalista a prekladateľ, žijúci vo Viedni Ignác Schnitzer. Dielo zachytáva historické okolnosti v 17. storočí v kraji Temešského Banátu a krajiny zotavujúcej sa z tureckých nájazdov. Na tomto pozadí sa odohráva romantický príbeh života Cigánov.
Z prepracovania libreta údajne Jókai nebol nadšený a spočiatku naň nechcel dať súhlas, no napokon privolil. Strauss pôvodne túžil vytvoriť komickú operu. Až po začatí práce sa dozvedel, že dielo má byť uvedené v Theater an der Wien. Musel sa teda prispôsobiť operetným zvyklostiam. Operetu komponoval počas liečebného pobytu vo Františkových Lázňach. Mal to síce od lekára zakázané, ale neúnavný skladateľ sa naučil naspamäť vždy po jednej slohe Schnitzerovho libreta, išiel na povinnú prechádzku a pritom komponoval. Premiéra sa s obrovským triumfom uskutočnila v predvečer Straussových 60. narodenín, 24. októbra 1885. Cigánsky barón sa stal jednou z najhranejších operiet v histórii.