Sobota, 14. december, 2019 | Meniny má Branislava, Bronislava

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Útok medveďa na Horehroní opäť otvoril otázku jeho premnoženia (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Že sú premnožené, hovoria proste dáta. Akú plochu divočiny potrebuje jedinec k obžive. A že i tej ubúda, je zrejmé. Potom zákonite musí k smerom obydliam. V kultúrnej krajine, kde o krem človeka je aj veľa nástrah typu strážne psy, doprava atd sa aj jeho správanie mení. Ale samozrejme aj láka ľahšie získaná obživa. Veď mnohé viac rokov monitorované z TANAP-u, ktoré len výnimočne zišli pod dolnú hranicu pásma lesa, sú posledné roky celé leto v kukurici na Liptove. Už sa viac krát stalo, že kombajn vyhnal nielen diviaky, ale aj medveďa.

Pán mal dosť rizikové správanie pre stret, dlhodobo ticho bez pohybu pri hučiacom potoku v málo prehľadnom teréne. Plus že medvede nemusia spať v teplejšej zime je známe. BTW práve v tejto doline pred viacerými rokmi zrazil menšieho medveďa zjazdujúci cyklista.
S malou pravdepodobnosťou by k tomu nedošlo, ak človek dal o sebe vedieť (hovor v skupine, klepot turist. paličiek apod.), práve ale nižšia časť doliny s hučiacim potokom tomu nepomôže. Zrak má slabý, no okrem vynikajúceho čuchu má aj dobrý sluch. Z mojich viacerých stretov nebol ani jeden konfliktný a boli aj na podobnú menšiu vzdialenosť, no zrejme vždy ma zaregistroval skôr, keď už som ho ja zazrel utekať. Vlani dokonca som ho v podobnej vzdialenosti obchádzal, len ma zrejme len sledoval ako bol zabratý do vyžierania lariev v mravenisku (obzrel som si miesto na druhý deň, mravenisko úplne do zeme zničené, plno stôp, vtedy som sa jednak ihneď vyhol ďalšiemu očnému kontaktu a popravde som bol slušne prestrašený). Strach pri pohybe nemám, no veľký rešpekt áno, keď vždy robím maximum preto, aby som dal o sebe vedieť predovšetkým v menej prehľadnom teréne, chodil po frekventovaných trasách (i keď stopy nachádzam i na nich, niekedy i stovky metrov sa vykračuje po magistrále), nie húštinami ako hubári apod. A za 30-35 rokov chodenia do hôr v začiatkoch boli výnimočné (skôr som registroval jeho nočný pohyb okolo salašov - štekot psov, výstrel baču, či ráno poničené včelstvá), teraz pomaly pri každej 10-20 túre v území Tatier či Fatier.

A medvede údajne už aj z biologického hľadiska začínajú byť až atypické, napr. vyšším počtom mláďat (3), dokonca s ich rôznym sfarbením (rôzny samec?), tiež vývojom - nižšou hmotnosťou. No neprirodzene sa správajú práve tie, čo sú vytlačené do nižších osídlených oblastí. Iste sú nutné odstrely tých bez rešpektu voči človeku, napr. v Kremnických vrchoch tak predvlani pri Ihráči a Kremnici, kde boli konfliktné strety.
 
Hodnoť

výrok 2015

Toto je zatiaľ výrok 2015! :) "predpokladáme 300 dospelých medvedíc, ktoré majú každý druhý rok minimálne dve mláďatá, môžeme uvažovať s navýšením počtu ročne do tristo kusov. Medveď nepriateľa nemá a matka si mláďatá uchráni.“ výrok riaditeľa lesov mesta Brezno Milana Dolňana! Asi vyštudoval matfis :) keď dáva také počty :). Odkaz: Pán riaditeľ začnite konečne chodiť do lesa!!! ale nie na aute a s flintou, strielať medvede z auta ktoré si pochutnávajú na vysypaných jablkách alebo kukurici! potom sa vyjadrite k téme premnožené medvede na Slovensku. Do lesa chodím pravidelne 25 rokov a mal som asi 30 blízkych stretov s medveďom a som tu a bez ujmy na zdraví! Samozrejme sa môže pritrafiť nešťastná náhoda keď sa medveď po vyľakaní alebo v ohrození zaútočí! Problém je inde pán riaditeľ! Teritória (domov) našej najväčšej šelmy sa enormne a radikálne zmenil, zmenšil! Holorubná ťažba,poľovníctvo, zväčšovanie zjazdoviek, nezmyselné a ministerstvom schválené výstavby penziónov v migračných zónach, nové turistické atrakcie ( motorky, štvorkolky, terénne autá a pod.) zberači lesných plodov atď... Vydržali by ste v takej domácnosti? Sú jednoducho vytláčané zo svojho prirodzeného prostredia!!! Čo sa týka odstrelu tak máte veľa príležitostí na odstrel.
Počet vydaných povolení Počet ulovených medveďov
2000 80 31
2001 72 26
2002 76 39
2003 70 13
2004 62 33
2005 56 35
2006 84 17
2007 77* 25*
Pýtate sa prečo neodstrelia plný počet jedincov keď sú premnožené? Pretože poľovné združenia čakajú na klientov ( z nemecka, rakúska,talianska),ktorí si za odstrel zaplatia :) 5 až 10 tisíc € za medveďa, či je to ešte viac pán D.? :) Keby boli medvede premnožené tak sa strieľajú všetky na ktoré bola udelená výnimka!Zamyslite sa konečne páni poľovníci! A to sa už málo hovorí v médiách koľko medveďov zahynie ročne na cestách, koľko ročne ulovia pytliaci( polovníci) na Slovensku medveďov, vlkov a rysov? Koľko sa prirodzene nedožije niekedy ani dospelého veku.( lebo starý jedinec vo svojom teritóriu zabije aj samicu aj mladé!) ale to je príroda a prirodzená regulácia veľkých šeliem! Je to dané prírodou pán D.! a ostatný poľovníci! Na záver pridám jedno videjko na zamyslenie! https://www.youtube.com/watch?...
 

Ty si iný pacient

ekosuhaj!
Toľko táranín je umenie aj dať dohromady. Posmeškuješ z Dolňana vraj matfis (mimochodom, matfyz ...) tak schválne, aké sú TVOJE výpočty, ak je na Slovensku 1000 medveďov ? pokús sa to, ako ráta Dolňan, vyvrátiť, alebo mlč. Teritórium medveďa sa zmenšilo ? zaujímavé, lenže plocha lesa na Slovensku sa posledných 70 rokov sústavne zväčšuje, od druhej svetovej vojny približne o 20%. Holorubov je dnes oveľa menej, ako za prvej ČSR aj Rakúsko-Uhorska; a chceš nám povedať, že medveď na holorub nevstúpi ? práve naopak, vnútri lesy nerastú maliny ...
Čo sedí, je viac motoriek a štvorkoliek, ale zberači húb ?! vieš ty, ako Slováci v minulosti žili s lesom a mali z neho obživu ? nielen huby, maliny a lesné plody, ale ešte aj na hrabanku a raždie sa chodilo do lesa ! Len treba o histórii dačo vedieť, a netárať, čo sa mi hodí.
No schválne, koľkože to zahynie ročne medveďov na cestách ? akéže sú tie počty zabitých samíc a mláďat starými medveďmi ?
Čo sa týka odstrelu: je "veľa príležitostí" počet povolení 70-80 na celé Slovensko, ak je prirodzený prírastok 300, ba keby aj len 200 ? Že sa ani len toľko neodstrelí, čo je povolen, je chyba - tak teda čo vlastne tvrdíš: sú, či nie sú premnožené ? Treba ich počet regulovať, či nie ?
 

 

presne, članok dokonale zobrazuje poľovnícku deformovanú prechlastanú myseľ
 
Hodnoť

rodinné vzťahy?

Autorka článku Dolňanová má také isté priezvisko ako riaditeľ mestských lesov p. Milan Dolňan :) dúfam že sú rodina :)
 
Hodnoť

Zdenko pravidelne zbiera

korienky,najviac ho potešia tie od dvanástoráka hore.:-)A nevyzdochýnaný medveď tieto aktivity asi rád nemá.Prajem skoré vyzdravenie.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Už ste čítali?