Štvrtok, 25. apríl, 2019 | Meniny má Marek

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Sofinkine maléry

Kde a kedy ?

Preklad: Silvia Severíniová
Výprava: Miriam Struhárová a. h.
Hudba: výber, Juraj Haško
Vo výbere hudby zaznejú diela M. Kadela, F. Chopina, F. Couperina, J. Haydna. Scéna inšpirovaná secesnými umelcami Gustavom Klimtom a Carlom Bugattim.
Dramaturgická spolupráca a asistencia réžie: Monika Kováčová

Scenár, réžia: Iva Sivá

Hrá: Mária Šamajová

Popis

Malá Sofia žije v 19. storočí na zámku Komtesy de Ségur, ale ako každé dieťa, aj ona chce všetko spoznať, okúsiť a zažiť. A väčšinou spraví poriadny malér. Roztopašné, niekedy i smutné príbehy Sofie otvárajú témy identity malého človiečika. Všetky tieto príbehy zaznamenávajú, aké dôležité sú objavy a omyly pri poznávaní sveta na základe vlastnej skúsenosti. Ako deti vidia svet dospelých. Vzniklo na základe obľúbenej knižky pre deti od Komtesy Sophie de Ségur. Po predstavení nasleduje tvorivá dielňa.

 

Sophie Feodorovna Rostopchine, Komtesa de Ségur (1799 – 1874) bola francúzska spisovateľka. Literárnu kariéru začala až ako 58-ročná písaním pre svoje vnučky Camille a Madeleine. Vytvorila 14 kníh. Najznámejšia z nich, populárna najmä vo Francúzsku, má názov Sofiine nešťastia (Les malheurs de Sophie) a dožila sa mnohých divadelných i filmových spracovaní. Na Slovensku nebola ešte preložená. V divadelnom spracovaní uvidíte príbehy Červené rybičky, Skrinka s náradím, Vosková bábika a Veselý pohreb.

Inscenácia vznikla v rámci partnerskej spolupráce divadla a Základnej školy na  Tr. SNP 20 v Banskej Bystrici a je súčasťou projektu SOFI-Art (viac viď. Projekty divadla).