Utorok, 26. marec, 2019 | Meniny má Emanuel

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Babie leto

Kde a kedy ?

Scenár, réžia: Iva Š.,
Dramaturgia: Monika Tatarková, 
Dramatizácia, lektorská spolupráca: Júlia Pecková a.h., 
Výprava: Miriam Struhárová a.h.,
Bábky: Katarína Mažáryová a.h., 
Hudba: Juraj Haško a.h., 
Pohybová spolupráca: Zuzana Ďuricová-Hájková a.h.


Hrajú: Ivana Kováčová, Marianna Mackurová, Alena Sušilová, Mária Šamajová, Anna Zemaníková, Peter Butkovský/Filip Štrba

Tínedžerky: Katarína Kováčová/Júlia Frčková/Laura Prachárová/Alžebta Námešná

Popis

Obrazy zo života a veku ženského podľa Boženy Němcovej

Podľa Václava Bělohradského, českého súčasného filozofa a sociológa, je Babička najviac zneužitou knihou v českých dejinách. Filozof argumentuje národno - komunistickou interpretáciou tohto „prorakúskeho, ruralistického, katolíckeho gýča“, ktorý sa stal „nevysychajúcim prameňom národnej sily a optimizmu“.1 Václav Bé. hovorí najmä o zneužití idealizovaných predstáv o národe. My hovoríme o vzniknutom ženskom mýte.

Babička vzniká v neradostnom období života autorky. ktoré by sme mohli popísať ako presný protipól k radostnej a harmonickej realite románu. Bolesť zo straty syna, chudoba, nešťastie v manželstve a nemilosť priateľov/liek sa pretavili do akútnej potreby po ideálnej kráse a láske. A tie Němcová našla v spomienkach na svoje detstvo. Isteže – idealizovaných. Pre Boženu Němcovú bola Babička terapiou, milosrdnou rozprávkou pre dospelých. Pre mnohé nasledujúce generácie sa však stala nezameniteľným symbolom o kráse staroby, mýtom o babičkách. Obraz ženy neomylne múdrej, vždy obetavej, láskavej, vľúdnej, spravodlivej, všemilovanej a všemilujúcej, spoluexistuje s ďalšími mýtmi o (starých) ženách, ktoré stereotypizujú príslušníčky seniorskej generácie. Mýty považované za pravdy, účelové dezinterpretácie považované za prírodné zákony. V mysliach tých druhých aj v mysliach nás samých.

V našej interpretácii je Babička intertextuálnym podnetom na vyjadrenie k súčasnej ženskej mytológii.

Obrazy zo života a veku ženského podľa horúcej súčasnosti

Cez osobný príbeh jednej ženy (možno viacerých, čo žijú tak isto) skúmame modely starnutia. Všímame si idealizované predstavy o starobe, spoločenské očakávania a predstavy, mýty o starobe v spojení s každodennou realitou. Z môjho pohľadu pokračujem/e vo výskume tém, ktoré nie sú väčšinové (mainstreamové), a samozrejme ani populárne, avšak bytostne sa dotýkajú reality žien (a mužov). Starnutie a staroba žien je dlhodobým tabu, alebo udalosťou plnou mýtov a poloprávd. Radšej to nevidieť a nevedieť. V istom zmysle pokračujeme v angažovaných antidiskriminačných, ľudskoprávnych, rodovo citlivých témach. Je to prvýkrát v našom divadle, súčasne aj v rodovom štúdiu, čo tematizujeme starnutie žien.  Iva Š.