Štvrtok, 25. apríl, 2019 | Meniny má Marek

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Tieňové divadlo pani Ofélie

Kde a kedy ?

Preklad námetu: Nina Müller

Dramatizácia: Emília Hoffmanová

Réžia: Marián Pecko

Výprava: Ivana Macková a.h.

Hudba: Róbert Mankovecký a.h.

Hrajú: Peter Butkovský, Marianna Mackurová, Mária Šamajová, Anna Zemaníková

Výroba: ateliéry divadla pod vedením Pavla Rosenbergera

Zvuk: Richard Mažáry

Svetlo: Pavol Bukovina

Popis

Michael Ende (1929 - 1995) jeden z najuznávanejších nemeckých spisovateľov 20. storočia. Jeho dielo bolo preložené do viac než 40. jazykov a vo svete sa predalo viac než 20 miliónov Endeho kníh. Napriek tomu, že je autorom aj titulov pre dospelých, najviac ho preslávili knihy pre deti: 1973 Momo (Dievčatko Momo a ukradnutý čas), 1979 Nekonečný príbeh (Príbeh, ktorý nikdy neskončí)

Filmová adaptácia Nekonečného príbehu (1984, Wolfgang Petersen) sa stala diváckym bestsellerom a lietajúci pes Falko obľúbeným detským hrdinom.

Sám autor vo veku nerobí rozdiel, tvrdí, že jeho tvorba je adresovaná všetkým deťom od 80 do 8 rokov.

Príbeh staručnej šepkárky Ofélie Ophelia´s Schattentheater napísal autor vo vrcholnej fáze svojej tovrby, v roku 1988 ako jeden z posledných textov pre deti. Už rok nato bola rozprávka preložená do anglického jazyka ako Ophelia's Shadow Theater.

Pred vami je príbeh. Krásny a múdry. O starej divadelnej šepkárke a o divadle. O divadle, ktoré prestalo byť divadlom a o šepkárke, ktorá nikdy neprestala byť šepkárkou. Pretože vedela, že divadlo nikdy nezanikne. Ľudia ho vždy budú potrebovať. Vždy sa budú chcieť potešiť, zasmiať, spoznávať príbehy a dôležité veci našich životov. Radostné aj smutné. Áno, aj smutné. Iba v divadle sa môžeme o vážnych a smutných veciach, ktoré nás v živote čakajú, dozvedať bezbolestne.

Poďte, teda, do divadla. Smelo, ale potichúčky. V príbehu o šepkárke nebudeme predsa kričať. Vidí sa nám, že kriku je okolo nás veľa. Priveľa. Všetci kričia. Dospelí, reklamní mágovia, politici, mobilní operátori, predavači transformerov, bilboardy, kampane... skoro všetci. My nekričme. Rozprávajme sa. A počúvajme. Tak to má byť. V divadle určite. Poďte. Veľa šťastia, zlomte väz a tfuj, tfuj, tfuj....