Pondelok, 18. marec, 2019 | Meniny má Eduard

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Reality snov

Kde a kedy ?

Dĺžka predstavenia: 85 min

Premiéra: 18, 9, 2011

 

Popis

Dramaturgická spolupráca:   Monika Tatarková
Výprava: Miriam Struhárová a. h.
Hudba: Daniel Heriban a. h.
Réžia: Iva Š. 
Hrajú: Mária Šamajová, Marianna Mackurová, Jana Oľhová a. h., Juraj Smutný/Daniel Heriban a. h., Eva Dočolomanská

Video dokrútky a televízny program: Palko Matia a. h.
Vo video dokrútke účinkujú: Veronika Fekiačová, Michal Ďuriš a. h.
Foto: Dodo Šamaj

 

Reality snov môžme charakterizovať ako generačnú rodinnú hru, v ktorej sa autorka vyjadruje najmä k téme fungovania rodiny a zobrazuje modely žensko-ženských a mužsko-ženských vzťahov. Juráňová vytvára rodinný stereotyp medzi Matkou a jej dcérami a to najmä prostredníctvom komunikácie. Rutinné slová a náhradné dialógy formujú vzťah medzi Matkou a dcérami, v ktorom hrajú ďalšie významné roly náboženstvo, či morbídny vzťah Matky so svojou sestrou.
V druhom pláne sa Juráňová zamerala na silu médiálneho vplyvu v súčasnej spoločnosti a na to ako nám médiá deformujú rodinné vzťahy. Celou hrou sa tiahne otázka dopadu tohto vplyvu na ľudské životy a definovateľnosť hraníc medzi reálnym a imaginárnym svetom televíznych fabulácií. Upozorňuje na problém obsesívneho voayeringu, ktorým trpí aj Juráňovej Matka, ako pozorovateľka životov svojich dcér. Juráňová prelína obraz rodinných neidealizovaných trpko-smiešnych riatuálov s televíznym obrazom, ktorý na nás čaká každý deň, na každom kroku.


Jana Juráňová
Jana Juráňová je súčasná slovenská prozaička, dramatička, prekladateľka, spoluzakladateľka a koordinátorka feministickej publikačnej a vzdelávacej organizácie ASPEKT v Bratislave. Mnohé z kníh Jany Juráňovej zožali nemalé literárne a spoločenské úspechy. Román Orodovnice (2006) dostal Cenu Bibliotéky 2007 a spolu s ďalšími deviatimi titulmi bol vo finále Ceny Anasoft Litera. Do finále Ceny Anasoft Litera sa rovnako dostala Juráňovej parabiografická próza Žila som s Hviezdoslavom (2008). Vo finále literárnej ceny Anasoft Litera 2011 súťažila jej zbierka poviedok Lásky nebeské (2010).  
Jana Juráňová prekladá najmä z angličtiny a sporadicky z ruštiny. Jej aktivity sú zamerané aj na rozhlasovú tvorbu, píše dramatizácie, pásma a rozhlasové hry.
Dramatická tvorba: Téma Majakovskij 1986 (v spolupráci s Blahom Uhlárom), Salome 1989 (monodráma), Misky strieborné, nádoby výborné, knižne v roku 2005, Tajomstvá Trúdy H. 2010 (v rámci zbierky poviedok Lásky nebeské), Reality snov 2011 (nepublikované). Prozaická tvorba: Zverinec (1994), Siete (1996), Utrpenie starého kocúra 2000, Orodovnice (2006), Žila som s Hviezdoslavom (2008), Lásky nebeské (2010), Dobroš sa nemusí zastreliť (2010). Literárna tvorba pre deti a mládež: Iba baba (1999), Bubliny (2002), Babeta ide do sveta (2003), Ježibaby z Novej Baby (2005).

Jana Oľhová
V rokoch 1985 – 1988 bola členkou hereckého súboru Divadla Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene, od roku 1988 je členka Slovenského komorného divadla v Martine. Okrem svojej domácej scény v Martine, Jana Oľhová pravidelne účinkuje v Mestskom divadle Žilina, na bratislavskej scéne v Divadle Aréna, v MDPOH a taktiež v SND.
Jana Oľhová bola cenou Literárneho fondu ocenená za postavu Juany v inscenácii Don(a) Juan(a), za postavu Zuzy v inscenácii Skon Paľa Ročku a za postavu Faidry v inscenácii Faidra. Jana Oľhová sa predstavila aj v slovenských filmoch – Tisícročná včela (1983) Sladké starosti (1984), Želary (2003), Muzika (2007), za ktorý získala ocenenie Slnko v sieti ako najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe. V roku 2009 získala divadelné ocenenie Dosky za najlepší ženský herecký výkon za postavu Sary v inscenácii Mobil. V roku 2010 Cenu Tatra Banky za umenie, v kategórii Divadlo, za herecký výkon v inscenácii Mizantrop (Arsinoé) a za postavu Arsinoé rovnako získala Cenu Jozefa Krónera 2010. Z festivalu Nová dráma 2012 si odniesla ZVLÁŠTNU CENU POROTY za pozoruhodný a rôznorodý herecký výkon v troch festivalových inscenáciách (Reality snov, Kukura, November).


Témy pre pedagógov SŠ a VŠ:
Slovenská literatúra – Jana Juráňová, predstaviteľka súčasnej slovenskej prózy a drámy,
– téma staroby, úcty k starším na jednej strane, na druhej odhaľovanie nepríjemných stránok staroby, osamelosti v neskorom veku, ktorý čaká na každého z nás,
– téma tolerancie/intolerancie voči veku, antiagingový pohľad na skutočnosť, reflexia predsudkov voči veku, či mladému, či staršiemu a dopad na skutočnosť,
– téma osamelosti starých ľudí a predovšetkým žien, téma tolerancie voči vekovej bariére,
– vplyv médií a ich úloha v časo priestore jednotlivca/kyne,
– predstavy a vízie mladých ľudí na život v staršom veku.

O hre: 
Reality snov je dráma napísaná pre Bábkové divadlo na Rázcestí. Ústrednou postavou hry je ovdovelá staršia Matka, žijúca sama v prázdnom byte a jej dve dcéry Staršia a Mladšia. Nehmotný svet stelesňuje postava mŕtvej Matkinej sestry Božka, ako symbolom strateného šťastia a mladosti Matky. Matka s Božkou udržiava neustály kontakt. Matkina pozornosť sa koncentruje na sledovanie televízie, prežívanie osudov seriálových hrdinov a telefonáty s mŕtvou sestrou Božkou. Nielen postava Matky, ale aj jej dcéry trpia samotou, nedokážu sa spolu rozprávať, utekajú zo sveta reality do snov. Názov hry je slovnou hračkou, ktorá nás odkazuje k televíznym reláciam a reality show, cez ktoré sledujeme životy niekoho iného a zároveň sa uzatvárame sami do seba.

 

Jana Oľhová (predstaviteľka hlavnej úlohy) získala zvláštnu cenu poroty za herecký výkon na festivale Nová dráma 2012. Mária Šamajová získala cenu za postavu Božky a Nina Müller za postavu mladšej dcéry. Inscenácia účinkovala na festivale Nová dráma 2012 a na festivale divadiel na Slovensku Dotyky a spojenia 2012 v Martine a na festivale Slovenský víkend v Prahe v r. 2012. Inscenácia vznikla s finančnou podporou Úradu vlády SR 2010 a Ministerstva kultúry SR 2011.

Riešime za Vás

Vrak auta
Banská Bystrica

Vrak auta

V riešení
Chodník pred Strážovskou 1
Banská Bystrica

Chodník pred Strážovskou 1

V riešení
Pridaj svoj podnet