Pondelok, 18. marec, 2019 | Meniny má Eduard

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Rozprávky o psíčkovi a mačičke

Kde a kedy ?

Dĺžka predstavenia: 60 min.

Premiéra: 5. 12. 2008

Popis

V Rozprávkach o psíčkovi a mačičke je ukryté stále aktuálne podobenstvo o dvoch rozdielnych stvoreniach, ktoré spolu žijú a snažia sa – napriek svojim rozdielom – prežiť krásne chvíle, pochopiť jeden druhého, a pritom sa ešte aj potešiť. Od čias svojho vzniku inšpirovali generácie divadelných, filmových tvorcov. Výberom tohto titulu vzdávame hold čapkovskej radosti a túžbe po harmónii v ľudských vzťahoch.

 

Josef Čapek (1887 - 1945)  - český maliar, spisovateľ, fotograf, grafik; brat Karla Čapka. Rozprávky o psíčkovi a mačičke vytvoril v roku 1929. Cez príbeh určený už pre najmenších, jasne formuloval túžbu po harmónii, súdržnosti a rovnosti vo svete tých veľkých. Po vypuknutí druhej svetovej vojny bol ako predstaviteľ protinacistického politického, kultúrneho a verejného života zatknutý. Po období prežitom vo viacerých koncentračných táboroch, v jednom z nich (Bergen-Belsen v Dolnom Sasku) podľahol týfusu. Miesto jeho posledného odpočinku nie je známe. Rozprávky o psíčkovi a mačičke nadväzujú na divácky mimoriadne úspešnú inscenáciu O psíčkovi a mačičke z r. 1983 (réžia Z. Mikotová), ktorá sa dožila 500 repríz.

 

Autor:  Josef Čapek

Adaptácia:  Emília Hoffmanová
Výprava:  Eva Farkašová a. h.
Hudba:  Róbert Mankovecký a. h.

Réžia:  Marián Pecko

Hrajú:  Mária Šamajová/Ivana Kováčová, Jozef Šamaj/Juraj Smutný (a dážďovka výtvarníčky J. Pogorielovej-Dušovej z inscenácie O psíčkovi a mačičke KBD z roku 1983, ktorá odohrala 500 repríz a ktorú sme angažovali pre šťastie)

 

Výroba:  ateliéry BDNR pod vedením Kataríny Mažáryovej
Zvuk:  Lukáš Kubičina
Svetlo:  Richard Mažáry
Foto:  Denisa Kolesárová

 

Inscenácia účinkovala na medzinárodných festivaloch pre deti v Katoviciach (r. 2010) a na Bábkarskej Bystrici 2010.