Pondelok, 18. marec, 2019 | Meniny má Eduard

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Anička Ružička a Tonko Modrinka

Kde a kedy ?

Dĺžka predstavenia:  50 min.
Premiéra:  16. 3. 2006

Popis

Predstavenie vzniklo ako reakcia na tradičné predstavy dospelých o tom, čo má robiť dievča a čo chlapec. Po predstavení nasleduje tvorivá dielňa.

...Rozličné hrkálky, hračky na obhrýzanie alebo zavesenie nad postieľkou rešpektujú zákon ružovej a bledomodrej. „Hračkárski" odborníci a odborníčky veľmi dobre vedia, že pri kupovaní hračky sa vždy berie do úvahy pohlavie dieťaťa, takže na zvyčajnú žiadosť „Chcel by som hračku pre dvojročné dieťa“ sa zvyčajne spýtajú „Pre chlapčeka alebo pre dievčatko?“ Je pravda, že existujú takzvané neutrálne hračky, to znamená vhodné pre obe pohlavia, no diferencia je zrejmá. Dievčatkám sú určené nespočetné miniaturizované hračky, ktoré imitujú predmety dennej potreby, ako napríklad kuchynské servisy, toaletné potreby, spálne, kočiariky a nekonečné množstvo bábik so šatočkami. Chlapcom je určený úplne iný okruh zábav: dopravné prostriedky, kozmické lode, zbrane. Medzi týmito dvomi skupinami hračiek niet miesta pre tolerantný výber, kompromis. Ani ten rodič, ktorý čo najpozornejšie sleduje sklony svojho dieťaťa, nebude súhlasiť, ak ho dievčatko požiada o pušku alebo chlapček o riadiky. Pre rodiča je to vyslovene nepredstaviteľné...”

E. Gianini Belotti: Hra, hračky a detská literatúra, Aspekt 1/2000.

Hranie rolí je pre predškolský vek mimoriadne dôležité... Mnohí autori a autorky veľmi zreteľne vidia tieto rodové špecifické rozdiely. No nepýtajú sa na ich príčiny. To znamená, že nepovažujú „vrodené“ rodové diferencie za príčinu a nehľadajú, čo je dôsledkom výchovy...“

U. Scheu: Nerodíme sa ako dievčatá, urobia nás nimi, Aspekt 1/2000.

Uvádzame v rámci projektu www.ruzovyamodrysvet.sk (Rodová senzibilizácia vo vzdelávacom procese na základných a stredných školách ako príprava budúcej desegregácie povolaní), realizovaného vďaka podpore Iniciatívy Spoločenstva Equal z prostriedkov Európskeho sociálneho fondu. Rozprávka vznikla v rámci cyklu sólo hier pre deti Zahrajte sa s rozprávkami.

Výtvarná spolupráca: Katarína Lucinkiewiczová a. h.
Hudba: výber, Les Raines Prochaines
Scenár a réžia: Iveta Škripková

Hrá: Mária Šamajová

Mária Šamajová získala za herecký výkon v tejto inscenácii Cenu medzinárodného festivalu bábkových sólistov a sólistiek v poľskej Lodži. Je to prvé ocenenie herečky divadla na prestížnom medzinárodnom festivale (14. - 19. 4. 2007, Lodž). Inscenácia hosťovala na medzinárodnom festivale pre deti v Ostrave, v Egri a v Bibiane v Bratislave, aj na medzinárodnom festivale Bábkarská Bystrica 2006. Inscenácia sa v r. 2010 predstavila na medzinárodnom festivale Bábművészeti Fesztivál v maďarskom meste Eger.