Streda, 22. november, 2017 | Meniny má Cecília
Pridajte si svoje mesto

Skanzen ťažkej bojovej techniky

Kde a kedy ?

Stála expozícia Múzea SNP.

Popis

Súčasťou stálej expozície Múzea SNP je skanzen ťažkej bojovej techniky. Nachádzajú sa v ňom zbrane česko – slovenskej, nemeckej a sovietskej výroby, ale aj vozne improvizovaného pancierového vlaku Štefánik.

Pozornosť návštevníkov skanzenu pútajú: Česko-slovenský ľahký tank vzor 38 (LT-38), ktorý úspešne zasahoval do bojov na úseku Strečno – Dubná Skala – Priekopa. Posilňoval obranyschopnosť príslušníkov II. taktickej skupiny 1.ČSA na Slovensku na obrannom úseku Telgárt. Česko-slovenská 10 cm poľná húfnica, vzor 14/19, ktorá ako základný delostrelecký palebný prostriedok zasahovala do bojov na všetkých úsekoch povstaleckého frontu. K raritným exponátom sa radí guľometný vozeň z pancierového vlaku IPV-II Hurban, ktorý bol počas septembrových dní vyrobený v železničných dielňach vo Zvolene. Pancierový vlak Hurban posilňoval obranyschopnosť príslušníkov povstaleckej armády na úsekoch: Hronská Dúbrava – Žiar nad Hronom, Banská Bystrica – Diviaky a Brezno – Červená Skala.

Z nemeckej ťažkej techniky sú v skanzene vystavené nasledujúce exponáty:

stredný tank Pz.Kpfw. IV Ausf. J, nemecké útočné delo StuG. 40 Ausf. G, nemecký pechotný voz Sd.Kfz. 250, nemecký stredný pechotný voz Sd.Kfz. 251 Ausf. D a nemecká 10,5 cm poľná húfnica M 18/40, ktoré zasahovali do bojov ako útočné a podporné prostriedky nacistickej pechoty na všetkých úsekoch povstaleckého frontu.

Sovietska ťažká bojová technika je prezentovaná:

stredným tankom T-34/85, 57 mm protitankovým kanónom vz. 43, 76,2 mm divíznym kanónom vz. 42, 152 mm húfnicami vz. 37, 122 mm húfnicami vz. 38 a 85 mm protilietadlovým kanónom vz. 44. Pozornosť malých i veľkých návštevníkov Múzea SNP púta sovietske dopravné a bombardovacie lietadlo Li-2 sovietskeho diaľkového letectva, ktoré poskytovalo leteckú pomoc SNP. Ďalšia ťažká bojová technika, 7,5 cm horský kanón vz. 15 a 45 mm protitankový kanón vz. 42, je umiestnená vo vstupných priestoroch Múzea SNP.

 

Organizujete zaujímavú akciu?

Dajte nám o nej vedieť mailom na redakcia@nasabystrica.sk

Odporúčame

Jevgenij Pljuščenko - Pán ľadu 2017

Krasokorčuliarsky sviatok na najvyššej úrovni!

Iné