Piatok, 26. apríl, 2019 | Meniny má Jaroslava

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Smrť v Sarajeve

Kde a kedy ?

Réžia:  Danis Tanović  

Scenár:  Danis Tanović  

Kamera:  Erol Zubčević  

Strih:  Redzinald Simek  

Hrajú:  Jacques Weber, Izudin Bajrović, Snežana Vidović, Vedrana Seksan, Muhamed Hadžović

Popis

Politický thriller, provokatívna dráma, inovatívna divadelná adaptácia – myšlienkovo podnetná sonda do princípov nestálej „balkánskej duše“ a výbušného európskeho storočia.

Danis Tanović na pôdoryse jedinej budovy skĺbil filozoficko-historickú rozpravu o konfliktoch európskeho kontinentu, civilnej ľudskej (tragi)komédii o jednom neúspešnom zamestnaneckom štrajku a modelový príbeh. Filmu dominujú nápadito koncipované dlhé zábery interiérov a symbolická hierarchia jednotlivých poschodí lévyovského Hotela Európa.

Danis Tanović (1969, Bosna a Hercegovina) študoval intermediálnu réžiu na Akadémii dramatických umení v Sarajeve a počas prvých dvoch rokoch vojny tam viedol archív dokumentárnych filmov. Preslávil sa ako autor reportáží, ale výrazným prelomom bol pre neho celovečerný debut Zem nikoho (2001). Majstrovské podobenstvo vojnou zničeného regiónu mu vynieslo Oscara a Zlatý glóbus. Téma vojny sprevádza Tanovića celou jeho tvorbou. Vracia sa k nej v dráme Oči vojny (2009), ktorá je zasadená do Kurdistanu i v ďalšom „juhoslovanskom“ filme Cirkus Columbia (2010). Tak trochu bokom tejto línie sojí rodinná psychologická dráma Peklo (2005), nakrútená podľa scenára Krzysztofa Kieślowskiho. Prekvapujúcim krokom k veristickej sociálnej kinematografii je Epizóda zo života zberača železa (2013), ktorá rekonštruuje skutočný príbeh rómskeho páru v hraničnej životnej situácii. Tento film si odviezol z Berlinále Veľkú cenu poroty. Rovnakú cenu získalo i jeho politické podobenstvo Smrť v Sarajeve.