Utorok, 19. marec, 2019 | Meniny má Jozef

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Ilona, žena Hviezdoslavova

Kde a kedy ?

Autorka: Jana Juráňová
Dramaturgická spolupráca: Marián Pecko, Jana Juráňová a. h.
Výprava: Irena Marečková a. h.
Hudba: Juraj Haško a. h.
Pohybová spolupráca: Mária Danadová a. h.
Réžia: Iva Š.
Hrajú: 

Ilona: Ivana Kováčová/ Sláva Daubnerová a h.

P.O. Hviezdoslav: Viktor Sabo a h.

Kvarteto: Peter Butkovský, Marianna Mackurová, Juraj Smutný, Mária Šamajová


Zvuk: Richard MažáryKvarteto hrá všetky ostatné postavy v Iloninom príbehu: Albert Pražák, Svetozár Hurban Vajanský (Juraj Smutný), Pavol Novák (Peter Butkovský), Sidka Országhová (Mária Šamajová).
Výpravu vyrobili: ateliéry BDNR pod vedením Kataríny Mažáryovej
Fotografia P. O. Hviezdoslava: Jozef Šamaj
Hlasový workshop: Dominika Doniga a. h.

Svetlo: Lukáš Kubičina
Inšpícia: Jozef Šamaj

Upozorňujeme, že v inscenácii sa fajčí!

Popis

V inscenácii boli použité ukážky z tvorby P. O. Hviezdoslava (Stesky 2 – Hľadám sa, hľadám, Hájnikova žena – Pozdrav, Krvavé sonety, Letorosty III – Ó, mládež naša) a fragmenty z osobnej korešpondencie P. O. Hviezdoslava adresovanej Ilone. 

O predlohe
,,Niektoré ženy nezapadnú do života. Nevmestia sa, nestrafia sa? Hádam je život naozaj nejaký predkreslený vzor na vyšívanie? A ak sa žena vychýli z predkresleného? (...) Ilonin život sa poskladal ako mal. Odmalička mala v mysli predkreslenú vzorku. Vie ju spamäti, ide podľa nej, presne, celkom presne. Za mladi si nemyslela, že je tá obyčajnosť taká vzácna a výnimočná. Tá stopa, známa a dobre preskúmaná, vyskúšaná, je spoľahlivá. A kde sú tie iné, tie, čo nešli podľa vzoru? Ovanie ju chlad. Ako keby prešla mŕtvym lesom.“ (úryvok z knihy Žila som s Hviezdoslavom)
,,Jana Juráňová síce s Hviezdoslavom žiť nestihla, zato našla v zaprášených archívoch a svojej nemóresnej fantázii kontúry Ilony Országhovej, rodenej Novákovej. Náplňou života pani Hviezdoslavovej nebol nikto iný ako On, veľký slovenský básnik. " (Jana Cviková, uvedené na obálke knihy Žila som s Hviezdoslavom) 

Parabiografická próza Žila som s Hviezdoslavom bola prvýkrát vydaná v roku 2008 v knižnej edícii ASPEKT (v súčasnosti je dostupné už jej druhé vydanie). V roku 2009 bola jednou z 10 pôvodných slovenských publikácií nominovaných na Cenu Anasoft litera. Zároveň bola nominovaná Akadémiou humoru na medzinárodnú cenu Zlatý gunár v kategórií Literárne a žurnalistické diela. Po šiestich rokoch sa tento román dostáva na dosky BDNR v Banskej Bystrici v spracovaní autorky ako pôvodná divadelná hra. Román nadväzuje na líniu zviditeľňovania skrytých histórií žien, ich autentických, chcených i možných životov, príbehov a túžob.  

Riešime za Vás

Vrak auta
Banská Bystrica

Vrak auta

V riešení
Chodník pred Strážovskou 1
Banská Bystrica

Chodník pred Strážovskou 1

V riešení
Pridaj svoj podnet