Nedeľa, 21. apríl, 2019 | Meniny má Ervín

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Riešime za vás

Výpadok onkologického lieku Sutent

Aktuálny stav podnetu: Uzatvorené Tento stav trval: 3 roky a 2 mesice
Autor podnetu: anonymný autor
Rieši: Štátny ústav pre kontrolu liečiv
Lokalita: Banská Bystrica
Dátum nahlásenia: 15.2.2016
Dátum poslednej aktivity: 22.2.2016

Manžel je onkologický pacient a skoro po troch mesiacoch mu lekár predpísal liek Sutent, ktorý hľadáme v Banskej Bystrici po lekárňach. Minulý týždeň nám sľúbili, že ho do týždňa zoženú a dnes nám oznámili, že bude možno za dva až tri týždne. Pán minister tvrdí, že v zdravotníctve nie sú žiadne problémy, ale obyčajný človek príde na to až vtedy, keď sa ho to bezprostredne týka. Nerozumiem tomu, prečo sa takýto liek nedá zohnať v lekárni. 

Ako sa tento podnet riešil:

22.02.2016
Čitateľ
Autor: Štátny ústav pre kontrolu liečiv
Dátum reakcie: 22.02.2016 (6 dní a 21 hodín od nahlásenia)

Na trhu v SR je registrovaný liek Sutent v troch veľkostiach balení - Sutent cps dur 30x12,5 mg, Sutent cps dur 30x25mg a Sutent cps dur 30x50 mg. 

Na základe Vášho podnetu sme preverovali ich dostupnosť. Porovnávali sme údaje o  dovoze, spotrebe, plánovanom a realizovanom vývoze. Podľa našich aktuálnych údajov, sa lieky Sutent v jednotlivých silách pravidelne dovážajú.

Nedostatok pravdepodobne súvisel s ich redistribúciou, t.j. zlými odberateľsko-dodávateľskými vzťahmi medzi lekárňami a distribútormi liekov.

Zároveň si Vás dovoľujeme informovať akým spôsobom je monitorovaný a regulovaný vývoz liekov na Slovensku a aké sú v tomto procese úlohy ŠÚKL.

Štátny ústav kontinuálne monitoruje a vyhodnocuje situáciu s dostupnosťou, resp. nedostupnosťou liekov na trhu, a to na základe vlastnej analytickej činnosti, podnetov zo strany zdravotníckych pracovníkov, ako aj pacientov. Základnými kritériami pre posúdenie dostupnosti, resp. nedostupnosti liekov na trhu sú údaje o dovoze, spotrebe, plánovanom vývoze a vyjadrenia hlavných odborníkov ohľadom možných terapeutických náhrad. 

Ak sa potvrdí, že plánovaný vývoz liekov, ktorý sú povinní distribútori ŠÚKL hlásiť, by mohol spôsobiť nedostupnosť liekov na trhu a ohroziť tak poskytovanie zdravotnej starostlivosti pre slovenských pacientov, ŠÚKL vydáva rozhodnutie o nepovolení vývozu liekov zo SR.

ŠÚKL každý podnet preveruje nielen vzhľadom na možný reexport, ale aj ďalšie príčiny, ktoré môžu spôsobiť nedostupnosť lieku na trhu. Za nedostatkom lieku v lekárni sa môžu podpísať viaceré faktory, vrátane zlých odberateľsko-dodávateľských vzťahov medzi lekárňou a distribútormi liekov, pričom zdôrazňujeme, že v mnohých prípadoch sa v distribučných spoločnostiach lieky nachádzajú, ale z rôznych dôvodov prichádza k selekcii dodávok liekov len do určitých lekární.

Mgr. Diana Madarászová

referát pre komunikáciu s médiami/ PR & Communication

Štátny ústav pre kontrolu liečiv

Pošlite podnet a budeme ho za vás riešiť! Kontakt na nás riesime@nasabystrica.sk
onkologicky liek sutent

Miesto hláseného podnetu