MLADÉ TALENTY: Kolkársky šoumen či mladá golfová majsterka sú prísľubmi veľkých úspechov

V našom regióne sme tentoraz našli dva výnimočné talenty v menej populárnych športoch na Slovensku.

Marek Štefančík a Dominika Bobríková vynikajú vo svojich odvetviach.Marek Štefančík a Dominika Bobríková vynikajú vo svojich odvetviach. (Zdroj: KOLÁŽ MY)

BANSKÁ BYSTRICA/PODBREZOVÁ. V seriáli o mladých talentoch sme tentoraz zablúdili aj do športov, o ktorých sa na Slovensku príliš často nehovorí. Hoci sú golf aj kolky populárnou rekreačno-zábavnou záležitosťou, niektorí ľudia im venujú celú svoju kariéru a zbierajú jeden úspech za druhým. A mladé talenty práve z týchto športov vyrastajú aj v okolí Banskej Bystrice a Brezna.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vyčnieva hodmi, ale aj šoumenstvom

V dlhodobo najlepšom kolkárskom klube na Slovensku a jednom z najlepších na svete vyrastajú každoročne veľké talenty. Jedným z nich je aj Marek Štefančík, ktorý má 22 rokov a už teraz sa zaradil medzi najlepších vo svojej kategórii.

SkryťVypnúť reklamu

Začiatky boli náročné

Pre mladého kolkára z Horehronia začal veľký príbeh len pár rokov dozadu. „Ja a môj kamarát Rado Balco raz sme sa prišli pozrieť na jeden zápas a po ňom sme sa opýtali, či si môžeme párkrát hodiť. Hrali sme a opýtali sme sa, či nemôžeme chodiť častejšie. Začali sme do kolkárne chodiť pravidelne, trénovali sme a postupne som sa začlenil do extraligy,“ opisuje Štefančík svoje začiatky v tomto športe.

Medzi kolkármi na Slovensku absentujú dorastenecké súťaže a juniori prechádzajú priamo k mužom. Marek sa s tým musel tiež popasovať a nebolo to jednoduché. „Prvé dve sezóny neboli až také dobré. Viacero zápasov som pokazil a hovoril som si, že takto to ďalej nepôjde. Postupom času, ako som viac hrával, som sa zlepšoval. Vždy som hovoril, že klubu vrátim to, čo som pokazil,“ pokračuje Marek.

SkryťVypnúť reklamu

To sa mu aj podarilo. V tretej sezóne začal hrávať častejšie v extralige a dostal sa do hernej pohody. Postupne prišli úspechy na domácej aj medzinárodnej scéne.

Stihol preraziť

Svojimi výkonmi sa Štefančík prebojoval do hlavného tímu, ktorý hráva slovenskú extraligu. Aj vďaka jeho výkonom pozdvihol nad hlavu víťaznú trofej dva razy po sebe. Marek chcel ísť stále ďalej a dostavil sa aj jeho prvý individuálny úspech. Stal sa majstrom Slovenska v kolkoch v juniorskej kategórii a dvakrát si zahral na majstrovstvách sveta.

Prečítajte si tiež: MLADÝ TALENT: Jakuba Dekréta na orientačnom behu najviac fascinuje sloboda Čítajte 

V prvom prípade na veľkom šampionáte skončil už po prvom kole. Tento rok sa mu ale podarilo niečo, o čom dovtedy len sníval. Po troch výhrach v disciplíne šprint v pomere 2:0 sa prebojoval do semifinále, kde ukázal svoj veľký talent. „Marek dal tri ukážkové hody po sebe a jeho súper z Chorvátska sa ocitol v úlohe štatistu,“ opisuje zážitok jeho tréner Ondrej Kyselica. Štefančík sa prebojoval do finále, kde vyzval Srba a duel bol vyrovnaný. Až posledný hod, v ktorom zhodil iba 3 kolky, ho pripravil o možnosť stať sa juniorským svetovým šampiónom. Pozíciu vicemajstra sveta si nesmierne užíval.

SkryťVypnúť reklamu

„Vždy dávam najavo emócie a teším sa z každého dobrého hodu. Na šampionáte v Kluži som vystrájal tak, že si ma ostatní natáčali na video a potom mi ho ukazovali. Aj prítomní rozhodcovia stáli iba za mnou, keď som hral semifinále. Sám som neveril tomu, čo som prežíval,“ opisuje svoj životný úspech s úsmevom športový šoumen Štefančík.

Snom je Liga majstrov

Marekov program je skutočne nabitý. Absolvuje dva až tri tréningy týždenne. Popri tom sa venuje futbalu, bicyklovaniu či posilňovni. Pre kolky je totiž okrem psychiky dôležitá aj kondícia a prebojovať sa do hlavnej šestky, ktorá hráva Ligu majstrov či Svetový pohár, je nesmierne náročné.

„Chcel by som si zahrať tieto súťaže a dostať sa aj na majstrovstvá sveta mužov. Mohlo by sa to podariť už tento rok, ale nebude to pre mňa ľahké. V klube je veľa hráčov, ktorí sú výborní a bude náročné sa prebojovať medzi nich,“ hovorí Marek a dopĺňa, že tohto roku si už Ligu majstrov skúsil, avšak iba v prvom kole proti Viedni, kedy ešte o veľa nešlo a do hry sa často nezapájal.

Jeho tréner presne vie, na čom musí mladý zverenec zapracovať. „Hlavne je dôležité dosahovať deviatku každým hodom. Jednak je dôležité trafiť, jednak mať najlepšiu techniku a rýchlosť. Hrať z kríža, hľadať spôsob ako dosahovať, aby hody boli čo najefektívnejšie, je obrovské umenie nájsť pre hráča spôsob hodov, aby mali čo najvyššiu úspešnosť,“ hovorí kouč Kyselica.

Klub vie, na čom chce stavať a Marek, ako jeden z odchovancov, má byť veľkou budúcnosťou kolkárskeho oddielu v Podbrezovej. „Je to zadosťučinenie, keď okolo mňa hrajú moji odchovanci. Po hráčskej kariére príde trénerská a okolo seba mám svojich odchovancov, ktorí zažívajú úspechy, cítim sa ako tínedžer. Nedovolia mi zostarnúť,“ uzatvára Kyselica.

Prečítajte si tiež: FUTSAL: MIBA podpísala posily z Brazílie Čítajte 

Chceli ju dať na tenis, no vyniká v golfe

Hoci je golf vo svete jedným z piatich najobľúbenejších športov, na Slovensku nemá veľkú obľubu a zázemie. Napriek tomu sú aj v tomto športe vychovávané talenty, ktoré by našej krajine mohli priniesť veľké svetové či olympijské tituly. Jednou z talentovaných mladých hráčok je aj Banskobystričanka Dominika Bobríková, ktorá už odmalička postupne preráža medzi elitu.

Zo začiatku ju golf nebavil

Dominika vyrastá v športovej rodine. Jej otec Ladislav Bobrík bol dlho trénerom tenistov na Slovensku aj v Holandsku. Svoju dcéru chcel dať na tenis. O tom svedčilo aj jej krstné meno, ktoré dostala podľa Dominiky Cibulkovej. Napriek tomu zlákal teraz 12-ročnú dievčinu iný šport.

„Chodila som s ocinom na golf a pozerala som sa, ako hráva. Zo začiatku ma to nebavilo, až kým som si neodbila pár loptičiek,“ spomína na svoje začiatky mladá golfistka spod Urpína.

Prvé tréningy boli tak trochu improvizované. Prvé roky života vyrastala Dominika v dedinke pri Leviciach. „Tam bola jedna veľká trávnatá plocha popri ceste, kde sme si skúšali odbíjanie. Niekedy sa tam dokonca zastavovali okoloidúci a pozerali sa, čo to robíme,“ spomína jej otec.

Majsterka svojho remesla

Tento šport ju časom začal napĺňať. Naplno sa mu venuje od piatich rokov. Sprvu sa stala víťazkou malého turnaja v Ivanke pri Nitre už ako 6-ročná. Bol to jej prvý úspech a ani zďaleka nie posledný. Doma sa jej vyníma obrovská zbierka medailí a trofejí, ktorá je stále bohatšia.

Prečítajte si tiež: Aj futbalisti ticho závidia. Slovenka dokáže s loptou famózne triky Čítajte 

Len dva roky dozadu sa stala dvojnásobnou majsterkou Slovenska v kategórii do 12 rokov, konkrétne vo veku 10 rokov. Ako 11-ročná tento titul obhájila a začlenila sa do reprezentácie.

„Okrem toho zvíťazila dvakrát aj na celoročnom Turnaji olympijských nádejí. Vďaka tomu sme mohli začiatkom augusta ísť aj do Škótska na medzinárodný turnaj,“ dopĺňa otec Ladislav. Najbližšou métou Dominiky budú medzinárodné majstrovstvá SR, kde si zahrá proti dospelým.

Dôležitý je pohyb

Ako podotýka Dominika zároveň s otcom, nie je to ľahký šport. „Musí sa hrať za každých klimatických podmienok. Na ihrisku vždy prejde okolo 9 kilometrov a popri tom tlačí aj vozík s paličkami, keďže caddyho mať nemôže. Dôležitá je pritom sila aj fyzička. Preto chodíme často plávať a aj do fitcentra. V Bystrici je navyše golfový trenažér, kde trávime veľa času najmä počas zimy,“ opisuje tréningový proces jej otec.

Golf je pritom v povedomí ľudí zafixovaný ako drahý šport. Podľa Bobríka je však náročný po inej stránke. „Členstvo v jednom z najväčších golfových klubov na Slovensku nás ročne vyjde pár desiatok eur. Je to zložité skôr z časového hľadiska, keďže Tále sú od Bystrice trošku ďalej. Ľudia si myslia, že golf je drahý a aj preto tých talentov vyrastá veľmi málo. Dominika absolvuje väčšinu tréningov sama, maximálne s pár kamarátmi. Určite by sa zlepšovala ešte viac, keby mala väčšiu konkurenciu,“ tvrdí.

Blízko najlepších

Dominika je podľa slov otca schopná zahrať 18 jamiek na približne 72 úderov. Ak by sa dostala na métu 65, mohla by konkurovať najlepším. „Mohla by hrať európske turnaje, keby zahrala každú jamku na par alebo tesne pod. Ak by sa jej hendikep každý rok zlepšoval o jedno číslo, môže v dospelosti hrať najvyššie turnaje,“ dopĺňa Ladislav Bobrík.

Sama Dominika by to chcela. „Rada by som si zahrala raz aj na olympiáde,“ hovorí na záver mladá golfistka, ktorej vzorom je mladá Češka Klára Spilková.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 750
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 740
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 493
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 373
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 347
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 786
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 303
  8. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 176
  1. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  2. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  5. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  8. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 905
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 68 016
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 47 099
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 24 645
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 999
  6. Rado Surovka: Raši dostal padáka 20 863
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 986
  8. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 11 566
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Piatkový (4. 4.) protest v Banskej Bystrici.

Akvitista hovorí o pokusoch likvidovať a šikanovať nepohodlné združenia.


1
Ilustračné foto.

Na mieste zasahujú členovia viacerých záchranných zložiek.


1

Transportovali ho do banskobystrickej nemocnice.


Súd hlavné pojednávanie odročil na neurčito. Na opätovný výsluch predvolá okrem Jána K. aj Černáka.

Jána K. zastupovali dvaja obhajcovia.


TASR
  1. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  2. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  5. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  8. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 905
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 68 016
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 47 099
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 24 645
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 999
  6. Rado Surovka: Raši dostal padáka 20 863
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 986
  8. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 11 566
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu