Piatok, 27. november, 2020 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Minúta po minúte: Kotlebova strana môže pokračovať, súd ju nerozpustil

Podľa súdu nebola žaloba generálneho prokurátora dostatočne podložená a nebolo v nej dostatok dôkazov.

Marian Kotleba (v strede) so svojimi advokátmi na pondelňajšom pojednávaní na Najvyššom súde.Marian Kotleba (v strede) so svojimi advokátmi na pondelňajšom pojednávaní na Najvyššom súde. (Zdroj: SME - JOZEF JAKUBČO)

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Načítavam video...

Dianie v súvislosti s rozhodnutím o rozpustení Kotlebovej ĽSNS sme sledovali minútu po minúte:

13:38 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

13:20 Za rozsudkom súdu je aj slabá argumentácia prokuratúry. Tvrdí to odborník na extrémizmus z organizácie Globsec Daniel Milo.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa neho nebol výkon zástupcov Generálnej prokuratúry na verejnom prejednávaní žaloby začiatkom apríla príliš presvedčivý.

"Nebol som jediný, kto ohodnotil výkon zástupcov Generálnej prokuratúry ako nie príliš presvedčivý. Stále som však dúfal, že samotný návrh, na ktorom prokuratúra pracovala niekoľko mesiacov, bude dostatočne odôvodnený a podložený napríklad aj o judikatúru ESĽP v podobných prípadoch ako Vona vs.
Maďarsko," uviedol.

Problémom obžaloby boli podľa Daniela Mila argumenty týkajúce sa referenda o členstve v Európskej únii a NATO, ktoré chce Kotlebova strana uskutočniť. Milo vyčíta aj argumentáciu neprávoplatnými rozhodnutiami v trestných veciach týkajúcich sa členov ĽSNS.

Dodal, že rozsudok nie je dôkazom o bezmocnosti inštitúcií, ktoré by mali chrániť demokraciu. Je skôr o kvalite a pripravenosti jednotlivých zložiek.

Skryť Vypnúť reklamu

12:50 Minister spravodlivosti Gábor Gál rozhodnutie rešpektuje. V statuse na facebooku však zdôraznil, že ĽSNS je preňho od začiatku stranou, ktorá síce sofistikovanejšie ako v minulosti, ale stále vykazuje prvky fašizmu.

"Pre spoločnosť je to veľmi nebezpečné a je mi ľúto po rôznych prieskumoch preferencií, že sa ľudia nepoučili a zabudli na nie tak dávnu minulosť," píše.

Vyjadril sa i k slovám Kotlebu, ktorý kritizoval jeho účasť na tichom proteste proti fašizmu a tvrdil, že minister sa snažil ovplyvňovať rozhodnutie súdu.

"K protestujúcim som išiel v čase, keď rozsudok už bol napísaný a nakoniec Najvyšší súd ĽSNS nerozpustil. Súdy sa ovplyvniť nedajú a ja som takú snahu nikdy nemal," dodal.

12:44 Pre nesúhlas s rozsudkom už antifašistické organizácie avizujú protest. Ako informovali na facebooku, podujatie pod názvom Antifašistická mobilizácia sa bude konať vo štvrtok 2. mája na bratislavskom Námestí SNP od 18:00.

Skryť Vypnúť reklamu

Najvyšší súd svojím rozhodnutím podľa organizátorov oficiálne legitimizoval fašistické tendencie v spoločnosti.

"Uvedomujeme si, že demonštrácie sú najmä symbolickou záležitosťou, je však potrebné, aby sa široká verejnosť spojila a ukázala, že sme pripravení postaviť sa fašistom do cesty pri ich hnedom pochode inštitúciami," uviedli organizátori.

12:36 Lídra SaS Richarda Sulíka rozhodnutie o nerozpustení ĽSNS neprekvapuje, nevidel dostatočné dôvody na rušenie tejto strany.

Poraziť ju podľa neho treba v politickej súťaži, a to "konceptmi, programom, ľuďmi, skúsenosťami".

Sulík kritizoval v tejto súvislosti Čižnára. "Iniciatívu Čižnára považujem za vyslovene hlúpu a škodlivú. Mal by sa venovať rozumnejším veciam, mal by naháňať mafiánov, možno si pohovoriť so svojím kolegom Kováčikom, aby prestal zametať všetky kauzy. Takto akurát naháňa ďalších sympatizantov strane Mariana Kotlebu, s ktorými bytostne nesúhlasíme," vyhlásil Sulík.

Šéf SaS tiež pripomenul, že s ĽSNS odmietol prípadnú koaličnú spoluprácu. "Má vo svojich radoch členov, ktorí tvrdia, že holokaust sa nestal, Hitler vojnu nezačal, šesť miliónov mŕtvych Židov je rozprávka. To sú skrátka ľudia, ktorí to nemajú v hlave dostatočne usporiadané na to, aby mohli robiť politiku."

12:31 Kotleba na tlačovke nevylúčil, že by v prípade zvolenia reprezentantov ĽSNS do europarlamentu spojil sily v Bruseli s maďarským Fideszom.

12:16 Na otázku, či by si po parlamentných voľbách sadol za spoločný rokovací stôl so Smerom, Kotleba odpovedal len nepriamo.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si dôvody, prečo súd nerozpustil Kotlebovu ĽSNS Čítajte 

"Musíme sa po parlamentných voľbách pozrieť na to, aké bude rozloženie síl. Počkajme si na voľby, potom riešme otázky, kto by podporil piliere nášho programu," povedal Kotleba.

Skritizoval tiež, že na tichom proteste proti fašizmu, ktorý sa konal pred pojednávaním, bol minister spravodlivosti Gábor Gál. Protest sa pritom konal pred budovou Najvyššieho súdu, v ktorom sídli zároveň aj ministerstvo spravodlivosti.

12:14 Kotleba prišiel na tlačovku aj v sprievode svojich advokátov. "K odôvodneniu by som zatiaľ nezaujímal nejaké bližšie stanovisko, počkal by som na písomné vyhotovenie rozhodnutia," reagoval advokát Tomáš Rosina.

Predseda ĽSNS sa pri komentovaní rozhodnutia poďakoval všetkým členom päťčlenného senátu Najvyššieho súdu za "osobnú statočnosť".

"Boli sme si vedomí, že naša strana nikdy neporušila žiadny zákon a nikdy sme neohrozili demokraciu na Slovensku," vyhlásil Kotleba.

12:10 Takto znázornil rozhodovanie o rozpustení Kotlebovej strany, ktoré navrhol Jaromír Čižnár, karikaturista Hej, ty! – Tomčík.

12:03 Koaličný Most-Híd musí rozhodnutie o nerozpustení ĽSNS rešpektovať. Spoločnou úlohou všetkých demokratických síl v krajine je podľa strany vyrovnať sa s týmto rozhodnutím vo všetkých voľbách, uviedla pre TASR hovorkyňa Mosta Klára Debnár.

"Dnešné rozhodnutie sa zrodilo pre nedostatok dôkazov, čo v našom ponímaní nelegalizuje názory a úsilie predstaviteľov Ľudovej strany Naše Slovensko, ktoré by v demokratickej spoločnosti 21. storočia nemali mať priestor," píše.

Debnár pripomenula, že Najvyšší súd rozhodoval o druhej strane Mariana Kotlebu, ktorá takisto prezentuje deštruktívne názory.

"Jeho prvá strana dostala zákaz fungovania z dobre známych dôvodov. Druhé politické zoskupenie, síce odlišným spôsobom, ale reprezentuje rovnako deštruktívne názory ako to prvé. Fakt, že niektorí členovia, aj bývalý líder zakázanej Slovenskej pospolitosti, vymenili fašistické uniformy za obleky, neznamená, že zmenili aj názor."

11:42 Zástupca Generálnej prokuratúry Minár sa po pojednávaní nechcel vyjadrovať. Pred novinármi po prečítaní rozhodnutia ušiel.

Generálna prokuratúra počká na písomné vyhotovenie a doručenie rozhodnutia Najvyššieho súdu a až potom zaujme stanovisko.

11:30 Najvyšší súd poskytol stanovisko pre médiá, v ktorom uviedol dôvody, pre ktoré zamietol žalobu generálneho prokurátora.

11:15 Kotleba sa k rozhodnutiu po skončení pojednávania nechcel vyjadrovať. Dodal, že strana má o 12:00 tlačovú konferenciu.

11:12 Podrobnejšie dôvody budú uvedené v písomnom rozhodnutí, na ktoré má súd 30 dní. Trovy konania v tomto prípade Najvyšší súd nedal zaplatiť ani jednej strane.

Čítanie rozhodnutia sa skončilo.

11:10 Úlohou súdu nie je suplovanie žalobcu a plnenie dôkazného bremena, upozorňuje senát v rozhodutí. Vracia sa tým k slovám, že Čižnár žalobu nepodložil dostatočne. "Dôvodom na zrušenie strany je, že žalovaná strana musí skutočne bojovať proti demokratickému právnemu štátu alebo jeho zrušeniu, čo v tomto prípade nebolo dostatočne preukázané," hovorí súd.

Body programu ĽSNS sú podľa súdu koncipované príliš široko, čo môže viesť k interpretácii cieľov strany rôznym spôsobom. Najvyšší súd zároveň zdôraznil, že pri posudzovaní ĽSNS neposudzoval činnosť Slovenskej pospolitosti, ktorú v minulosti Kotlebovi už zrušil.

Najvyššiemu súdu neostávala iná možnosť, než žalobu zamietnuť. Vzhľadom na to, že sa jedná o nasilnejší zásah do spoločnosti, je potrebné skúmať, či nie je možné použiť aj iný prostriedok na elimináciu neželaných prejavov strany.

Z rozhodnutia Najvyššieho súdu

"Najvyššiemu súdu neostávala iná možnosť, než žalobu zamietnuť, pretože žalobca neuniesol dôkazné beremeno.

Vzhľadom na to, že sa jedná o nasilnejší zásah do spoločnosti, je potrebné skúmať, či nie je možné použiť aj iný prostriedok na elimináciu neželaných prejavov strany," píše sa v odôvodnení rozhodnutia.

11:07 Súd spomína aj výroky kotlebovcov na adresu utečencov a imigračnej politiky.

"Uvedené citáty korešpondujú s aktuálnou politikou vlády SR, pričom možno poukázať aj na žalobu vlády proti kvótam," odznelo v rozhodnutí.

11:03 Na rozhodnutie súdu o rozpustení politickej strany je potrebné predložiť nielen dôkazy o ohrození demokracie, ale aj o nezlúčiteľnosti politického programu strany s princípmi demokratickej spoločnosti. To vraj Najvyšší súd pri programe ĽSNS nenašiel.

"Program strany rozvíja a konkretizuje programové ciele strany," hovorí Jana Zemková a číta body programu ĽSNS, kde strana napríklad sľubuje, že spraví poriadok s cigánskymi parazitmi. Založiť by na to chcela domobranu.

Spomínajú sa aj kotlebovské hliadky vo vlaku, ktoré majú byť predzvesťou domobrany. Tie súdu neprekážajú.

"Súd konštatuje, že nebolo dokázané, že by išlo o poriadkové hliadky postupujúce v nesúlade so zákonom. Podľa názoru súdu ide o aspekty budovania svojpomoci na ochranu občanov," odznelo na súde.

11:00 Pokiaľ ide o posudzovanie prejavov politickej strany, súd zdôraznil, že prejavy poslancov môže posúdiť len v prípade, ak sa od nich strana nedištancuje. Zároveň pripomína, že o poslancoch ĽSNS, ktorých za prejavy súdi Najvyšší súd, ešte nebolo rozhodnuté, a teda sú zatiaľ nevinní.

"Najvyšší súd rozhodol na podklade aktuálneho stavu vecí," hovorí Zemková.

Ak Generálna prokuratúra očakáva, že poslancov ĽSNS ešte odsúdia, mohla vraj požiadať o prerušenie konania o rozpustení ĽSNS.

10:54 Zemková hovorí, že politickú stranu možno zrušiť, len ak si to vyžaduje demokratická spoločnosť, či ak sa tým zabráni páchaniu trestných činov. Dôvodom by tiež bolo, ak by v súťaži politických strán daný subjekt využíval nedemokratické prostriedky.

"Z vykonaného dokazovania je možné dospieť k záveru, že riziko ohrozenia demokracie nie je dostatočne bezprostredné. Žalovaná strana je síce parlamentnou stranou, avšak na prijatie zákona nedisponuje dostatočným počtom hlasov." (z rozhodnutia Najvyššieho súdu)

Hovorí, že k zrušeniu strany treba pristupovať veľmi obozretne a je len výnimočným zásahom štátu aj z pohľadu európskeho práva. Musela by vraj na to byť závažná cclospoločenská potreba.

Súd vraj pri rozhodovaní o ĽSNS urobil test proporcionality. "Súd dospel k záveru, že na uvedené otázky je možné odpovedať v rozsahu predložených dôkazov negatívne," číta Zemková.

"Z vykonaného dokazovania je možné dospieť k záveru, že riziko ohrozenia demokracie nie je dostatočne bezprostredné. Žalovaná strana je síce parlamentnou stranou, avšak na prijatie zákona nedisponuje dostatočným počtom hlasov."

10:47 Najvyšší súd vykonal dokazovanie listinami a oboznámil sa aj s obsahom programu žalovanej strany "10 bodov za naše Slovensko", číta súd v odôvodnení rozhodnutia. Súd vraj rovnako prihliadal aj na problémy poslanca ĽSNS Milana Mazureka s rastistickým správaním, za čo momentálne aj sám stojí pred Najvyšším súdom, no ten zatiaľ nerozhodol.

Podobne vraj súd prihliadal aj na spor ďalšieho poslanca Stanislava Mizíka, ktorý je na tom podobne ako Mazurek. "Správny súd nemôže v týchto prípadoch rozhodovať, môže k nim len zaujať postoj," číta Zemková, čím poukazuje na to, že v prípadoch sú kotlebovci zatiaľ stále neodsúdení.

"Právo slobodne sa združovať sa podľa ústavy zaručuje. Výkon práv možno obmedziť, pokiaľ je to v demokratickej spoločnosti nevyhnutné, len na ochranu verejného poriadku," zdôrazňuje šéfka senátu.

Ľudia majú zároveň garantovanú slobodu prejavu. "Účelom politických strán a hnutí je reprezentácia zodpovedajúcej časti verejnosti."

Žaloba podaná generálnym prokurátorom Čižnárom nebola dostatočne podložená a nebolo v nej dostatok dôkazov na rozpustenie ĽSNS.

Z rozhodnutia senátu Najvyššieho súdu

10:36 Dokazovanie v správnom súdnictve má iný charakter ako v trestnom konaní, upozorňuje Zemková. Zdôrazňuje, že súd nemusí v takýchto sporoch zadovažovať dôkazy, ale len posudzuje tie, ktoré boli predložené v žalobe.

"Súd starostlivo posudzuje všetko, čo vyšlo počas pojednávania najavo," číta Zemková. Naznačuje to, že žaloba podaná generálnym prokurátorom Čižnárom nebola dostatočne podložená a podľa súdu v nej nebolo dostatok dôkazov na rozpustenie.

Zemková sa odvoláva aj na nález Ústavného súdu o tom, ako sa na správnom pojednávaní vyhodnocujú dôkazy.

10:33 Najvyšší súd podľa odôvodnenia rozhodnutia nezistil, že by bola žaloba šikanózna, ako tvrdili kotlebovci. Zemková hovorí, že si zadovážili aj výročné správy ĽSNS.

10:28 Najvyšší súd návrh generálneho prokurátora zamietol a stranu nerozpustil. V sále sa ozval potlesk.

10:27 "Senát uskutočnil pre otvorením pojednávania neverejné zasadnutie, na ktorom rozhodol," hovorí Zemková.

10:25 Predsedníčka senátu Jana Zemková otvára pojednávanie. Začína sa s overovaním prítomných strán. Kotleba s právnikmi predkladajú doklady totožnosti. Rovnako aj zástupca Generálnej prokuratúry Ivan Minár.

10:23 Prichádza senát.

10:21 Na tichý protest proti fašizmu pred budovou súdu prišlo viacero známych osobností. V rukách každý z nich držal jedno písmeno a spolu tvorili názov Stop fašizmu.

10:16 Pojednáva sa v najväčšej miestnosti Najvyššieho súdu. Tá je vďaka veľkému záujmu verejnosti aj médií takmer plná.

10:13 Očakáva sa príchod päťčlenného senátu správneho kolégia, ktorý v prípade rozhodoval. Na jeho čele je predsedníčka Jana Zemková.

Okrem nej v senáte sedia sudcovia Nora Halmová, Milan Morava, Petra Príbelská a podpredsedníčka Najvyššieho súdu Jarmila Urbancová.

10:12 Na verdikt čakajú s Kotlebom všetci traja advokáti, ktorí ho zastupovali aj na prvom pojednávaní začiatkom apríla. Zastupujú ho Radovan Hrádek, Tomáš Rosina a Peter Kupka.

10:08 Na otvorenie pojednávania sa stále čaká. Verejnosť aj média však už pustili do pojednávacej miestnosti.

Prečítajte si tiež: Prečo treba rozpustiť ĽSNS? Dôvody, ktoré napísal Čižnár do žaloby Čítajte 

9:55 Návrh na rozpustenie ĽSNS podal ešte v máji 2017 generálny prokurátor Jaromír Čižnár.

V návrhu poukazuje na viaceré verejné vystúpenia kotlebovcov, ale aj program ĽSNS či jej postoje v straníckych novinách.

9:52 Podobne ako pri prvom pojednávaní, aj tentoraz je súd prísne strážený a strážnici všetkých prichádzajucich podrobne kontrolujú.

9:49 Na súd prichádza Marian Kotleba v sprievode niekoľkých poslancov ĽSNS. Spolu s ním je aj advokát Radovan Hrádek.

Pri Kotlebovom príchode pred pojednávaciu miestnosť začalo niekoľko jeho podporovateľov skandovať heslo "Nech žije Kotleba."

9:40 Budovu Najvyššieho súdu zabezpečuje aj niekoľko policajných áut, čaká sa na príchod kotlebovcov.

9:36 Pred Najvyšším súdom je už pred začiatkom pojednávania tichý protest Stop fašizmu. Prišlo ho podporiť aj niekoľko známych tvárí ako Zuzana Kronerová, Grigorij Mesežnikov, Marian Leško či Michal M. Šimečka.

9:30 Senát Najvyššieho súdu zasadne o 10:00 a hneď by mal začať s čítaním rozsudku. Či teda Kotlebovu stranu rozpustí alebo nie, by sme sa mali dozvedieť v priebehu niekoľkých minút.

Prečítajte si tiež: Súd o rozpustení Kotlebovej strany nerozhodol, pojednávanie odročili (minúta po minúte) Čítajte 

Najvyšší súd by mal v pondelok 29. apríla vyniesť verdikt, či rozpustí parlamentnú ĽSNS predsedu Mariana Kotlebu.

Návrh na rozpustenie strany podal generálny prokurátor Jaromír Čižnár.

Najvyšší súd v tejto veci zasadol prvýkrát už v utorok 9. apríla, pojednávanie trvalo takmer osem hodín. Nakoniec ho však odročil na 29. apríla, kedy by mal vyniesť aj rozsudok.

Pojednávanie sa začne o 10:00.

Vo veci rozhoduje päťčlenný senát správneho kolégia na čele s predsedníčkou Janou Zemkovou. Okrem nej v senáte sedia sudcovia Nora Halmová, Milan Morava, Petra Príbelská a podpredsedníčka súdu Jarmila Urbancová.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 2. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 3. Bývanie v meste predlžuje život
 4. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 5. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 6. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 7. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 8. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 9. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 10. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 1. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 2. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 3. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 4. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 5. Tipy na cenovo výhodné vianočné darčeky, ktoré aj potešia
 6. Bývanie v meste predlžuje život
 7. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 8. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 9. Fakty o batériách, ktoré ste nevedeli
 10. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 27 860
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 21 351
 3. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 13 668
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 12 414
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 267
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 8 080
 7. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 039
 8. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 7 867
 9. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 591
 10. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí 7 456
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Marian Kotleba

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Rozpustenie ĽSNS, Strana Kotleba - ĽSNS, Ondrej Ďurica

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Víťazné ponuky na MHD sú podľa strany Spolu pre mesto nevýhodné

Ponúknutá cena od dopravcov je podľa odborníka na dopravu Martina Pekára o 50 mil. vyššia ako pôvodne predpokladaná cena na 10 rokov.

Vianočný strom už dorazil z Pohronského Bukovca do Banskej Bystrice

Bude nám spríjemňovať adventné a vianočné chvíle až do obdobia Troch kráľov.

Meandre Hrona končia pod odpadom, ochranári chystajú prísnejšie kontroly

Cieľom je zamedziť čiernym skládkam v prírodnej rezervácii.

Kraj distribuuje prvé darované počítače stredoškolákom

Banskobystrická krajská samospráva vybaví žiakov, ktorí to potrebujú, aj internetovým pripojením na náklady kraja.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Tragická nehoda si vyžiadala jeden život

Pri nehode v meste Šaštín-Stráže jeden človek zomrel a traja sa zranili

Po požiari: Vôbec neviem, ale čo už, stalo sa

Zadné stavy domu zhoreli. Požiar likvidovalo päť profesionálnych a 21 dobrovoľných hasičov. Na boj s plameňmi použili zhruba 63-tisíc litrov vody.

Už ste čítali?