BANSKÁ BYSTRICA. Banskobystrický rodák patril k obrovským motoristickým talentom, je najúspešnejším slovenským jazdcom z pohľadu množstva víťazstiev v medzinárodných pretekoch, získaných pole position a percentuálne najvyššou šancou na víťazstvo v pretekoch.
Netreba zabúdať ani na jeho obrovský úspech, keď sa stal šampiónom európskej série F3 Open Cup, či druhé miesto vo svetovej sérii prototypov Renault, či tretiu priečku v prestížnej sérii Formula Acceleration 1. O Richarda Gondu sa svojho času zaujímala aj Ferrari Academy.
„V roku 2016 takúto zmluvu podpísal Charles Leclerc. K dispozícii som ju mal aj ja, ale kvôli finančným dôvodom sa nám na ňu nepodarilo zareagovať,“ prezradil bez okolkov.
Pre Richarda Gondu je motoristický šport všetkým, prakticky ním žije neustále. Keď sa nevenuje povinnostiam vo svojom aktuálnom tíme Šenkýř Motorsport, tak spolukomentuje preteky Formuly 1.

Po tom, ako sme s Richardom Gondom rozobrali kráľovnú motoristického športu, sa v druhej časti interview venujeme jeho úspešnej pretekárskej kariére.
V rozhovore sa dočítate aj:
- ako vidí šance Slovenska, aby malo niekedy jazdca v F1,
- aký veľký vplyv na presadenie sa v motoristickom športe majú peniaze a prečo je to tak,
- ako si spomína na súboje so súčasnými hviezdami F1 - Leclercom, Sainzom či Albonom,
- aký zaujímavý rituál má pred pretekmi.
Nedávno uplynulo 11 rokov od vášho triumfu v pretekoch F3 na okruhu v Barcelone. Ako si na toto víťazstvo spomínate?
Nedávno som si uvedomil, že je to už pár rokov dozadu. Bol to jeden z najdôležitejších úspechov v mojej kariére. Nielen po výsledkovej stránke, ale predovšetkým pre mentálne nastavenie. Veľmi rád na to celé spomínam. Bol som členom španielskeho tímu Drivex, kde skvelo fungovala vzájomná podpora a chémia.
V tom čase mi veľmi intenzívne pomáhala sestra Klaudia pri manažovaní všetkých vecí okolo motoršportu, za čo som jej veľmi vďačný. Prehĺbilo to náš súrodenecký vzťah, všetkým sme prechádzali spoločne, úspechmi aj neúspechmi. Veľmi si vážim, čo tieto roky znamenali a vytvorili.
Vyhrali ste na legendárnych tratiach ako LeMans, Spa-Francorchamps, Monza, Silverstone, Hungaroring, Nürburgring... Ktorý triumf chutil najviac?
Víťazstvo v prvých pretekoch sezóny je vždy super, pretože to poriadne nakopne celý tím. A emotívne je to na významnom podujatí, kde príde množstvo domácich fanúšikov, ktorých chcete potešiť a zdieľať to s nimi v daný moment. Takže pre mňa to bol zväčša najbližší Hungaroring.
Nezabudnuteľný moment vznikol v jednej sezóne v Monze, kde mi Taliani na pódiu - snáď nechtiac, pustili slovinskú hymnu namiesto našej. Dole som videl množstvo nechápajúcich výrazov Slovákov, ale ako som sa vrátil do boxov, všetci začali spievať „Nad Tatrou sa blýska“ a to bolo extrémne silné!

Apropo, vediete si nejakú súkromnú štatistiku vašich víťazstiev a úspechov? Viete, koľko pretekov v kariére ste doposiaľ vyhrali?
Na tieto štatistiky nie som. Nedávno pri sťahovaní, keď som trofejam hľadal nové miesto, som zaspomínal na všetky tieto podujatia. Čo si evidujem, sú výstupy z jazdeckých brífingov, to je užitočné.
Vaším najväčším úspechom celej kariéry bol zisk majstrovského titulu v roku 2013 v prestížnej sérii European F3 Open Cup. V šestnástich pretekoch ste 7-krát vyhrali, 11-krát ste stáli na pódiu, 9-krát ste štartovali z prvej pozície a celkovo 7-krát ste zajazdili najrýchlejšie kolo pretekov. To znie ako sezóna snov.
Znie to super, keď sa k tomu spätne vraciame (smiech). No dôležité počas sezóny je neuvedomovať si to a nepočítať body dopredu. Vytvára to zbytočný tlak. Vždy sa snažím sústrediť sa na to, čo prichádza, a zvládnuť to najlepšie, ako viem.
Pretekárska kariéra Richarda Gondu v kocke:
- 2001 - Debut v motoristickom športe
- 2003 – 2008 - Minikáry – 4x majster Slovenska a Europskeho pohára, 3x víťaz Slovenského pohára
- 2009 – Preteky automobilov do vrchu, Škoda Fabia – vicemajster Slovenska v triede A-1400
- 2010 - Carpathian Cup, Formula Renault 2.0 – 2. miesto v celkovom poradí
- 2011 - World Series by Renault, FR 2.0, Eurocup, tím Křenek Motorsport
- 2012 - Northern European Cup, Formula Renault 2.0, tím Křenek Motorsport
- 2013 - European F3 Open Cup, tím Drivex – víťazstvo v celkovom poradí a zisk titulu šampióna európskeho seriálu Formula 3 Open Cup 2013
- 2014 - Formula Acceleration 1, tím Ghinzani – 3. miesto v celkovom poradí
- 2015 - World Series by Renault, R.S.01, ART Junior team – 2. miesto v celkovom poradí, vicemajster svetovej série Renault
- 2016 - GP 3 Series, Jenzer Motorsport
- 2017 - International GT Open/FIA CEZ, Šenkýř Motorsport, BMW Z4 GT3/ BMW M6 GT3
- 2018/19 - International GT Open, Šenkýř Motorsport, BMW M6 GT3
- 2019 – súčasnosť – testy, analýzy, koučovanie, Šenkýř Motorsport
Za ďalší obrovský úspech určite môžeme považovať druhé miesto v svetovej sérii Renault v roku 2015, kde ste jazdili za ART Junior Team. Ako si na to spomínate?
Tu sme nejazdili formulami, ale prototypmi, zjednodušene sa dá povedať, že v tom období to bol šampionát najrýchlejších „áut“ , ktoré mali strechu nad hlavou. Tiež to bolo fantastické obdobie, keď na preteky chodilo v priemere 100-tisíc fanúšikov za víkend. Postaviť sa na pódium pred plnými tribúnami vo mne vždy vyvolalo zimomriavky.
Bola to sezóna, ktorú som mohol a aj mal vyhrať. Niekde v trištvrtine ročníka som mal pred pretekmi v Silverstone dosť veľký bodový náskok, no v dôležitej kvalifikácii prišli technické poruchy na brzdách a mal som veľkú nehodu.
Tým pádom som musel štartovať zo zadných pozícií do oboch pretekov, kde jeden a ten istý súper, na ktorého mám kvôli tomu ťažké srdce doteraz, mi pri predbiehacom manévri spôsobil defekt. V prvých pretekoch na jednom kolese, na druhý deň z druhej strany na druhom kolese, preteky som nedojazdil a body nezískal.
V konečnom hodnotení som na lídra stratil napokon 5 bodov a skončil druhý. Škoda, niekedy športové šťastie nejde oproti a je potrebné sa s tým vyrovnať.
Na konci roku 2015 ste úspešne absolvovali oficiálne testovanie Formuly Renault 3.5 v juniorskom tíme F1 Lotus a ako prvý Slovák ste sa zúčastnili aj oficiálnych posezónnych testov GP2 Series na okruhu Yas Marina v Abú Dhabi v tíme MP Manor. Aj napriek týmto úspechom sa vám následne nepodarilo nazrieť do F2, prípadne F1. Jednoduchá otázka, prečo?
Na jednoduchú otázku je jednoduchá odpoveď. Dôvodom boli financie. Motoristický šport je nesmierne náročný práve z finančného hľadiska. Až po úroveň Formuly 1 si pilot musí zabezpečovať peniaze na kariéru sám. A tu sme narazili na to, že sa Slovensko v podpore motoršportu nedá porovnávať s Anglickom, Nemeckom, USA... Jednoducho to nesadlo. A to aj napriek tomu, že sme mali ponuku v F1 tíme a aj Ferrari Academy.
Prezradím pikošku, v roku 2016, keď podpísal túto zmluvu s Ferrari Charles Leclerc, tak som ju mal k dispozícii aj ja, ale kvôli finančným dôvodom sa nám na ňu nepodarilo zareagovať. Takisto sme v tom období komunikovali aj s vtedajším tímom Sauber, tiež to celé padlo na peniazoch.
Na jednej strane som veľmi rád, že sa mi po športovej stránke darilo, na druhej strane to bol vždy vnútorný boj vyrovnať sa s tým, že jediným obmedzením sú financie. Napriek maximálnemu úsiliu celej rodiny a všetkých podporovateľov.

Myslíte si, že je reálne, aby malo Slovensko niekedy jazdca v F1?
Čo je skvelé, samotná F1 je veľmi obľúbená. Fakt ma teší, že mladí ľudia a tínedžeri to sledujú a baví ich to. Je to pozitívne a tým pádom by sme zrejme všetci chceli, aby sme jedného dňa mali Slováka v F1. A či je to reálne? Máme tu šikovných mladých pilotov, ktorí sú na ceste hore. Pokiaľ budú mať výsledky a dostatočné financie, tak snáď áno.
Takže aby sa nejaký talentovaný chlapec presadil na Slovensku v motoristickom športe, je to najmä o peniazoch?